Petrol
99.5
2.16%
Euro
18.5335
0.64%
Dolar
17.9443
0.42%
Altın
1.031
0.20%
Borsa
2868
1.37%
Bitcoin
436.465
1.98%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  BM'den Suriye'de göç açıklaması

  BM'den Suriye'de göç açıklaması

  BM, 2011'den bu yana iç savaşın devam ettiği Suriye'de bu sene şimdiye dek görülmemiş düzeyde yerinden edilmeler yaşandığını açıkladı.
  • Haber Merkezi
  • 12.09.2018 - 13:12
  • Güncelleme : 12.09.2018 - 13:48

  BM, 2011'den bu yana iç savaşın devam ettiği Suriye'de bu sene şimdiye dek görülmemiş düzeyde yerinden edilmeler yaşandığını açıkladı.

  BM'nin bu açıklamalarının arkasında yatan sebep, göç dalgası korkusu.

  YÜZ BİNLERCE KİŞİ AKIN EDECEK

  Türkiye'nin Avrupa'yı defalarca uyardığı gibi; göç dalgası oluşursa bu sadece Türkiye'yi değil Avrupa'yı da ciddi oranda etkileyecek.

  İdlib'e yönelik saldırı sadece insani felakete yol açmayacak, yüz binlerce kişi Avrupa ülkelerine akın edecek.

  GÖÇ KORKUSUYLA BARIŞ GÜVERCİNİ OLDULAR

  Daha önceki insani felaketlerde sessiz kalan Fransa, Almanya, İngiltere gibi ülkeler, yeni bir göç dalgası korkusuyla barış güvercinine dönüştü, defalarca "İdlib'i vurmayın" çağrısı yaptı.

  BM den Suriye de göç açıklaması #1

  BM 24 SAYFALIK RAPOR YAYINLADI

  BM Komisyonunun ocak-temmuz döneminde Suriye'deki insan hakları durumuna ilişkin hazırladığı 24 sayfadan oluşan rapor yayınlandı.

  Raporda, 2011'den bu yana iç savaşın devam ettiği Suriye'de bu sene şimdiye dek görülmemiş düzeyde yerinden edilmeler yaşandığına dikkat çekilerek, Beşar Esad rejiminin, "silahlı muhaliflerin" ve "terörist organizasyonların" kontrolündeki bölgelere yönelik yılın ilk 6 ayında düzenlediği saldırılarda aralarında çocukların da bulunduğu 1 milyondan fazla Suriyelinin yerinden edildiği vurgulandı. Raporda, evlerini terk etmeye zorlanan sivillerin büyük bir kısmının halihazırda "korkunç" şartlar içinde yaşamak zorunda bırakıldığının altı çizildi.

  Üç kişiden oluşan komisyonun hazırladığı raporda, devam eden müzakerelerin sonuçsuz kalması durumunda ülkenin kuzeybatısındaki İdlib ilinde de benzer durumunun yaşanacağı uyarısında bulunuldu.

  BM den Suriye de göç açıklaması #2

  "SİVİLLER EVLERİNDEN KOPARILACAK"

  Yıl başından haziran ayı ortasına kadar Esad rejiminin yoğun saldırılar düzenlediği Halep, Humus'un kuzeyi, Şam kırsalı, Dera ve İdlib'deki insani duruma dikkat çekilen raporda, bu bölgelerdeki "kilit çatışmaların" ülke içinde kitlesel göçlere ve sivillerin evlerinden koparılmasına yol açtığına işaret edildi.

  "SAVAŞ SUÇLARI İŞLENDİ"

  Raporda, 6 aylık dönemde adı geçen bölgelerde yoğun çatışmalar yaşandığı anımsatılarak, "Çatışmaların çoğunda, silahlı gruplar tarafından da olmak üzere, ayrım gözetmeksizin saldırılar, korunan hedeflere kasten saldırılar, yasaklanmış silahların kullanılması, yağmalama ve zorla yerinden edilmeler de dahil savaş suçu işlenmesi dikkati çekti." ifadesine yer verildi.

  Komisyon raporunda ayrıca çatışan tüm tarafların uluslararası insan hakları hukukunun gereği olarak sivilleri korumak için uygulanabilir tüm önlemleri almadıklarına yer verildi.

  Yerinden edilen Suriyelilerin, geçim sıkıntısı ve sayısız zorluklarla karşı karşıya bırakıldığına vurgu yapılan raporda, sivillerin yeterli gıdaya, suya, temel sağlık hizmetlerine ve barınma imkanlarına erişimindeki büyük sıkıntılara dikkat çekildi.

  "SİVİLLERİN YERİNDEN EDİLMESİ KABUL EDİLEMEZ"

  Öte yandan komisyonun hazırladığı raporun, BM Cenevre Ofisi'nde devam eden İnsan Hakları Konseyinin 39. oturumunda, 17 Eylül'de üye ülkelere sunulacağı belirtildi.

  Komisyon Başkanı Paulo Sergio Pinheiro da rapora ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu çatışmanın taraflarının yürüttükleri askeri operasyonlarla sivillerin yerinden edilmesi hususundaki sorumluluklarını yerine getirememesi büsbütün kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir