Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
472.564
-2.99%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  Bülent Arınç'ın Bakanlar Kurulu toplantısı açıklaması

  Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında alınan kararlar ve konuşulanlar hakkında açıklamada bulundu.
  • 08.09.2014 - 17:36
  Bülent Arınç'ın Bakanlar Kurulu toplantısı açıklaması

  Bülent Arınç ın Bakanlar Kurulu toplantısı açıklaması #1

  Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, konuşmalarına Mecidiyeköy'deki rezidans inşaatında yaşanan asansör kazasına değinerek başladı. Kazada ölen 10 işçinin yakınlarına baş sağlığı diledi.

  "ADLİ SORUŞTURMAYA MÜDAHALEMİZ SÖZ KONUSU DEĞİL"

  Arınç'ın konuşmalarının satır başları;

  "Hayatını kaybeden işçilerimizin ailelerine Allah'tan sabır ve başsağlığı diliyorum. Şüphesiz iş kazası gibi gözüküyor. Adli soruşturmaya müdahalemiz söz konusu değil. Başbakanlık Teftiş Kurulu görevlendirilecek.

  İLK ZİYARET: ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI'NA

  Sayın Başbakanımız bu hafta içerisinde tüm Bakanlıkları ziyaret edecek. Öncelikle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'mızdan başlayacak. İş güvenliği eylem planı yapılması ve duyurulması kararı alındı.

  İŞ KAZASI EN ÇOK İNŞAAT SEKTÖRÜNDE

  İş kazalarında en çok kaza inşaat sektöründe yaşanıyor. Mesleki Yeterlilik Sertifikası alamayanlar o işlerde çalıştırılmayacak. Mesleki Yeterlilik Kurulu'na eğitimlerle ilgli kaynak aktarılacak. Denetim konusunda daha dikkatli olunmalı."

  SORU-CEVAP

  -İş kazasında ölenler şehit mi sayılacak ?

  Her iş kazasında hayatını kaybedenler şehit sayılması mümkün değil. Şehitlik kavramının neleri kapsadığını gayet iyi biliyoruz.

  -Fethullah Gülen'in iade edilmesi konusunda hangi aşamaya gelindi?

  Başkan Obama ile Cumhurbaşkanımızın görüşmelerinde neler konuşulduğu hakkında bir bilgimiz yok. Sayın Cumhurbaşkanımız yaptığı açıklamalarında ipucu verdi. Biz tüm mücadelemizi, hukuk çerçevesi içersinde yapacağız. Hükümetimizin bu konudaki düşünceleri hereksin malumudur. Türkiye'ye iadesi istenecekse ABD'nin ilk defa isteyeceği şey bu konuda elindeki bilgi ve belgelerinin ulaştırılmasıdır. Yoksa birilerinin zannettiği gibi onu ordan al, onu burdan ver anlayışı kalmamıştır. Adli yardımlaşma iki ülke arasında olabilir. Ama bunların hepsi hukuk çerçevesi içindedir. 

  -Çözüm süreci

  Çözüm süreci konusunda sayın Başbakanımızla kapsamlı bir toplantı yaptık. Fevkalade verimli oldu. Burada herkes kendisine düşen rolü en iyi şekilde oynayacak. Bu işin kilit rolü TBMM’den çıkardığımız kanundur. 6 madde içinde ne varsa onları yapacağız. Yol haritasını sormayınız. Bunları kimse de söylemez. Sürecin içinde önemli bir rolün içindeysem şunu şu zaman yapacağız diye bir şeyi kamuoyuyla paylaşmam. Çıkarılan kanun aynen uygulanacaktır. Çözüm süreci isteyenleri olduğu kadar istemeyenleri de bol olduğu için büyük hassasiyet göstermek gerekir. Çözüm sürecini en kısa sürede olumlu sonuçlandırmak zorundayız. Zaman ve süreç uzadıkça araya maniler katılabilir. Bazı çeteler süreci provoke etmek istiyor. Ben sürecin aydınlık bir ışık olarak göründüğünü söyleyebilirim.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir