Euro
15.5278
-0.33%
Dolar
13.7364
-0.44%
Altın
789.21
-0.01%
Borsa
1.927
0%
Bitcoin
721.328
-0.50%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Bülent Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı.
  • 15.09.2014 - 19:03
  Bülent Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

  Bülent Arınç tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama #1

  Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı. Toplantının ardından da Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç ele alınan konulara ilişkin basın toplantısı düzenledi.

  CUMA GÜNÜ ATAMA YERLERİ NETLEŞECEK

  Arınç, yeni eğitim öğretim yılı için temennilerde bulunduktan sonra eğitim gören öğrenci sayısı ve öğretmen sayıları ile ilgili açıklamalarda bulundu. 40 bin öğretmen kadrosunun alanlar bazında dağılımı yapıldığını anlatan Arınç, Cuma günü atama yerleri ile ilgili netlik kazanacağını söyledi.

  İşte Arınç’ın açıklamasından satır başları:

  AB sürecinin masaya yatırıldığını ve çok önemli kararlar alındığını söyleyebilirim. AB süreciyle ilgili bir eylem planı yapılıyor.

  Üç aşamalı bir eylem planı hazırlığı yapıyoruz.Bugünden itibaren 2014 yılı sonuna kadar bir eylem planı, 2015 başından Haziran ayına kadar 2. eylem planı, 2015 seçimlerinin ardından 2019’a kadar da üçüncü bir eylem planı hazırlığı üzerinde duruyoruz.

  AVRUPA BİRLİĞİ HEDEFİNDEN VAZGEÇMEDİK

  Bizim eylem planımız üzerinde müzakere sürecini siyasal stratejiyi ve algı sürecini dikkate aldığımızı söyleyebilirim.

  Türkiye ile AB arasında ilişkin soğuma yaşandığı, Türkiye kamuoyunun desteğinin giderek azalması herkes tarafından yazılıyor. AB hedefinden vazgeçmediğimizi dikkate alarak bu çalışmayı yaptık. Bu eylem planından bu konuya pozitif olarak baktığımızı göreceksiniz.

  Arınç: Pozitif yaklaşımımızı göreceksiniz İZLE

  ASKERİ KANUN DÜZENLEMESİ

  Milli Savunma Bakanımız bir tasarıyı gündeme getirdi. Yeni çağdaş bir askeri kanun düzenlemesi kanusu ele alındı.

  İŞ GÜVENLİĞİ EYLEM PLANI

  İş güvenliği eylem planının ön görüşmesi yapıldı. Sayın Başbakanımız iş kazalarının önlenmesi ile ilgili düzenlemeler için talimatını vermişti. Geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanlığımızın ev sahipliğinde faydalı yararlı bir çalışma yapıldı. O çalışma sonrası elde edilen veriler bugün ele alındı. Yararlı faydalı olduğunu gördük. Bunu sonuçlandıracağız. Bütün taraflarla birlikte belki eylem planı tekrar masaya yatırılacak.

  Gördük ki kanunları çıkartmak yetmiyor. Kanunları uygulamak gerekiyor. İnsan hayatı tehliye giriyorsa, bunun sorumluların bulunması, eksikliklerin giderilmesi, bir daha yaşanmaması gerekiyor.

  IŞİD İLE MÜCADELE

  Biz bölgesel istikrarı ve refahımızı tehdit eden terör yapılanmaları karşısında, bölgesel eşgüdüm mekanizmalarına önem vermekteyiz çünkü biz terörle mücadelenin bütün dünya için bir ortak platform haline gelmesinin netice alıcı olabileceğini düşünüyoruz. Tehditler karşısında Türkiye, tüm dost ve müttefikleriyle yakın bir işbirliği içinde hareket etmeye her zaman gayret, özen gösterdi.

  TORBA YASA HAZIRLIĞI YOK

  Artık bu kadar yüksek maddeli, çok maddeli tasarılar Meclis'e gönderilmeyecektir. Dünden itibaren 'yeni bir torba yasa çalışması var. Bunun içerisine şu da girecek mi, bu da girecek mi' diye bir tartışma var. Bir torba yasa çalışması veya hazırlığı içinde değiliz.

  Bakanlar Kurulu, Başbakan AhmetDavutoğlu başkanlığında toplanıyorBakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanıyor

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir