Petrol
88.65
4.12%
Euro
18.2006
0.35%
Dolar
18.5446
0.23%
Altın
1.011
2.32%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
366.364
1.68%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C
  Bülent Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

  Bülent Arınç'tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama

  Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kurban Bayramı sonrası yapılan ilk Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin açıklamalarda bulundu.
  • 13.10.2014 - 20:00

  Bülent Arınç tan Bakanlar Kurulu sonrası açıklama #1

  Bakanlar Kurulu sonrasında açıklamalarda bulunan Bülent Arınç, Kobani olayları sırasında HDP'li belediyelerin tutumuna dikkat çekerek, "Malesef HDP'li belediyeler yangına müdahale için itfaiye araçlarını vermemişlerdir. Yolları da taşlar ve barikatlarla kapatılmıştır. Can güvenliği bahane gösterilerek şöförler uzaklaştırılmış bu tavırlar kayıt altına alınmıştır." dedi.

  Arınç'ın açıklamalarından satır başları;

  KAPSAMLI İÇ GÜVENLİK REFORMU

  "Güvenlik Kuvvetleri'ne verilen bir takım yetkiler bulunmaktadır. Ancak bu farklı kurumların insiyatifinde bulunmaktadır. Kapsamlı bir iç güvenlik reformunun hazırlanması için çalışma yapılması ihtiyacı ortaya çıktı.

  Arınç: HDP'liler itfaiye araçlarını vermedi İZLE

  4 ŞEHİT

  4 askeri personolin şehit olduğu askeri helikopterin düşmesiyle ilgili takibat başlatıldı. Sivas'ta Çevik Kuvvet polisinin şehit olduğu trafik kazasından dolayı şehitlere Allah'tan rahmet yaralılara geçmiş olsun diliyorum.

  ESKİDEN İDAM CEZASI VERİLİYORDU

  Okullar ve kamu binalarına yapılan saldırılara ilişkin bir soru üzerine:

  Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre 6'sında başlayan olaylarda çok acı yaşanmıştır. Canavarca his saikiyle yapılan eyleme idam cezası veriliyordu. Bugün, çatılardan atılan, sakallı diye öldürülen insanımız bulunmaktadır.

  6 Ekim'de HDP Genel Merkezi'nden 'halklarımıza sokağa çıkma' çağrısı yapılmıştır. 6 Ekim'den 11 Ekim'e kadar 20 ilde şiddet içeren olaylar meydana gelmiştir. Kamu karaçları ve işyerleri tahrip oldu. Olaylarda vahşet ön plandadır. Kamu malları ve şahıslara ait işyerleri talan edilmiştir. AK Parti ve HÜDAPAR binaları yakılmıştır.

  Olaylarla ilgili 8'i yabancı 1454 kişi gözaltına alınmıştır. Bu olayda organize bir hareket yapıldığı, kimin nereye gideceği, kimin nerede olduğuna ilişkin adrese dayalı şiddet yapılmıştır.

  HDP'Lİ BELEDİYELER İTFAİYE VERMEDİ

  Kamu binaları ve özel sektör teşekküllerine yapılan her türlü zarar Maliye Bakanlığı ve Valilikler bünyesinde çalışmalar yapılacaktır. Bununla birlikte bu zararların tazminine ilişkin atılacak adımlar da bulunmaktadır. Sivil şahısların zararlar derhal yerine getirilecektir.

  Malesef HDP'li belediyeler yangına müdahale için itfaiye araçlarını vermemişlerdir. Yolları da taşlar ve barikatlarla kapatılmıştır. Can güvenliği bahane gösterilerek şöförler uzaklaştırılmış bu tavırlar kayıt altına alınmıştır.

  Polis ve askerin yetkilerine ilişkin düzenlemelerde AB ve ABD'de yapılan uygulamalar yakından incelenmektedir. Özgürlük ve hukuk esas alınacaktır. Ancak terörle mücadelede hukuka öncelik verilecektir.

  TÜRKİYE'NİN DEDİĞİ NOKTAYA YENİ GELDİLER

  Suriyeli muhaliflerin eğit donat konusu bizim için yeni bir unsur değil, Türkiye bu konuda haklı çıkmıştır. Suriye'de ılımlı muhalefetin yetersiz kalması yüzünden radikal unsurlar sahayı doldurdular. Ilımlı muhalefet güçlü olsaydı bugün bu acılar yaşanmazdı. Bugün batılı ülkeler Türkiye'nin haklı olduğunu kabul ediyorlar ve bu konuda Türkiye'de nasıl yapılacağına ilişkin görüşmeler yapılıyor. Ancak bu konuda sadece Suriyelilerin eğitilebileceği bir ortamı ortaya çıkarmak istiyoruz. Ancak henüz yer konusu kesinleşmiş değil.

  Barzani'nin bugünkü açıklamalarını olumlu buluyorum. Türkiye'nin durumu ve yardımlarına ilişkin sözleri yerindedir.

  HSYK seçimlerine yargıçlar katılmıştır. Yüksek Seçim Kurulu kesin olmayan seçim sonuçlarını açıkladı. Yargıçlara yakışır ağır başlılıkla bir seçim yapılmıştır. Yargıda Birlik Platformu'nun adli yargıda tam liste olarak seçimi kazanmıştır."

  "POLİSİN YETKİLERİ YETERLİ DEĞİL"

  "Başta polis olmak üzere tüm güvenlik güçlerimizin bu tür toplumsal olaylar şiddete dönüştüğü takdirde, aşırı ve yaygın bir şiddet kullanımının söz konusu olduğu hallerde güvenlik güçlerinin elini güçlendirmek, onlara yeni imkanlar ve kullanabileceği yeni alanlar elbette tesis etmek suretiyle bir çalışma yapılacaktı. Bu, bugünün meselesi değildir, geçmişten bu yana üzerinde çalışılan bir konuydu ama son yaşadığımız olaylarla bunun aciliyeti ortaya çıktı. Konu üzerinde çalışıldı, bu çalışma bir süre daha devam edecek."

  "Sadece bu kanunlarda bir değişiklik yapılmasının yeterli olmayacağı, kapsamlı bir iç güvenlik reformunun hazırlanması ihtiyacı ortaya çıktı. Bu kapsamlı iç güvenlik reformunda, özellikle AB üyesi ülkelerde bu durum nasıl karşılanmaktadır ve belki de bir Almanya örneğine öncelik vermek suretiyle oradaki uygulamaları, oradaki yetkileri belki esas alabilecek, Türkiye özeline uygulanabilecek bir noktaya getirmek üzere çalışmalara devam edilmesi kararı da verilmiş oldu."

  "Pek çok yaptığımız yasal düzenlemelerde de Avrupa Birliği müktesebatını esas alıyoruz. Bu kez de bu kapsamlı iç güvenlik reformunda özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkelerde bu durum nasıl karşılanmaktadır ve belki de bir Almanya önceliğine öncelik vermek suretiyle oradaki uygulamaları, oradaki yetkileri belki esas alabilecek Türkiye özeline uygulanabilecek bir noktaya getirmek üzere çalışmalara devam edilmesi kararı da verilmiş oldu"

  "Toplumsal olaylar şiddete dönüştüğü takdirde aşırı ve yaygın bir şiddet kullanımının söz konusu olduğu hallerde güvenlik güçlerinin elini güçlendirmek onlara yeni imkanlar ve kullanabileceği yeni alanlar elbette tesis etmek suretiyle bir çalışma yapılacaktı. Bu bugünün meselesi değildir, geçmişten bu yana üzerinde çalışılan bir konuydu ama son yaşadığımız olaylarla bunun aciliyeti ortaya çıktı"


  Görüş Bildir