Euro
10.1557
0.15%
Dolar
8.6693
0.26%
Altın
489.73
0.35%
Borsa
1.389
-2.11%
Bitcoin
383.174
-6.12%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C

  Canlı yayında cinsel fantezi polemiği - Video

  Tiyatrocu Engin Alkan ile Mili Gazete yazarı Mustafa Miyasloğu arasında ilginç bir tartışma yaşandı.
  • 25.04.2012 - 02:02
  Canlı yayında cinsel fantezi polemiği - Video

  Canlı yayında cinsel fantezi polemiği - Video #1

  TV8 kanalında Gökmen Karadağ'ın hazırladığı Haber Aktif programında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Şehir Tiyatroları'nda yaptığı yeni düzenleme ve sanat dünyasının isyan etmesiyle başlayan tartışmalar ele alındı. Programa katılan ünlü oyuncu ve Şehir Tiyatorları rejisörü Engin Alkan, yönetmeliğe sert eleştiriler yöneltirken, muhafazakar bir yaşam tarzı dayatması ve resmi ideolojinin sözcülüğüyle görevlendirilmek istendiklerini söyledi. Düzenlemeye destek veren Milli Gazete yazarı Mustafa Miyasloğu ile Engin Alkan arasındaki polemik, programa damgasını vurdu.

  VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  ENGİN ALKAN: BU YÖNETMELİK BİR DARBEDİR

  "Şehir tiyatroları Osmanlı'nın Cumhuriyet'e devrettiği çok köklü bir kurum. Ancak tarihinde ilk defa bir oldu bittiyle adeta bir darbeyle karşı karşıya. Şehir tiyatroları belediyeye bağlı bir kurumdur ama belediye sadece idari konularda insiyatif kullanır, bir çeşit yapımcı gibi çalışır. Ancak son zamanlarda idari bürokratların yetkileri giderek genişledi ve son olarak zaten bir iki başlılık vardı."

  "ŞEHİR TİYATROLARI ADIM ADIM BU NOKTAYA GELDİ"

  "Adım adım bu noktaya gelindi. Bir de muhafazakar sanat diye bir tartışma başladı eş zamanlı olarak. Belediye şimdi diyor ki, siz artık kenara çekilin bizim dediğimizi yapacaksınız. Sadece repartuarı belirlemiyorlar. Çok daha geniş yetkilere sahip oluyorlar. Hangi oyun oynanacak, kim yönetecek, kim oynayacak hepsine karar veriyorlar. Belediye bürokratlarının ağırlıkta olduğu ve atamayla yürüyen bir sistem geldi. Şehir sanatçılarının katılımı olmadan nasıl bir demokrasiden söz edebilirsiniz? Şehir Tiyatroları bir partinin hatta resmi ideolojinin sözcülüğünü yapan bir kuruma dönüştürülmek isteniyor."

  "YÜZDE 52 OY ALSAN DA.."

  "Şehir Tiyatrosu'nun sahibi İstanbul halkıdır. Vergi ödeyenlere karşı sorumludur. Sadece tek bir yaşam tarzının değil herkesin dünyasını dikkate almak zorundadır. Yüzde 52 oy da alsanız yüzde 48 de vardır Şehir Tiaytroları o yüzde 48'i de gözetmek zorundadır."

  "MUHAFAZAKAR YAŞAM TARZI DAYATILIYOR"

  "Muhafazakar sanat denirken kastedilen ve amaçlanan şey muhafazakar yaşam tarzıdır. Sanatımı bir parti propagandasına dönüştürmek her şeyden çok sanatıma zarar verir."

  MİYASOĞLU: ŞEHİR TİYATROLARI MÜDAHALEYİ HAK ETTİ

  "Şehir Tiyatroları, Kenter Tiyatrosu gibi özgür değildir, kendi kafasına göre takılamaz. Mesela cinsel fanteziler ya da avangard bazı öykülerden uzak durmak zorundadır. Çünkü, kamu bütçesinden desteklenmektedir ve sosyal bir sorumluğu vardır, bunu yeteneği ile sanatıyla yerine getirir. Tiyatroda özgürlük kadar sosyal sorumluluk da vardır. Maalesef Şehir Tiyatroları sosyal sorumluluğunu yerine getirmediği için haklı olarak bu müdahaleye maruz kalmıştır..."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir