Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.557
-0.52%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C
  Çavuşoğlu: Hafter masada olma şansını kaybetti

  Çavuşoğlu: Hafter masada olma şansını kaybetti

  Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Libya'da darbeci Hafter'in, geçmişteki ateşkes çağrılarına riayet etmeyerek masada olma şansını kaybettiğini söyledi.
  • AA
  • 18.06.2020 - 21:57

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, CNN Türk'te katıldığı bir programda, Libya'daki durum başta olmak üzere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

  Libya'da Türkiye'nin destekleriyle, Hafter milislerine karşı başarılı bir mücadele yürütülürken, milisler bir bir şehirlerden kaçmaya başladı.

  Bu kapsamda bölgede, ateşkes seçenekleri de gündeme gelme geldi.

  "ZAMAN KAZANMAYA ÇALIŞIYOR"

  Çavuşoğlu, Hafter'in güç kaybı nedeniyle ateşkes çağrılarıyla zaman kazanmaya çalıştığını vurgulayarak, geçmişteki ateşkes çağrılarını hatırlattı.

  Zamanında ateşkes seçeneğine yanaşmayan Hafter'in, meşruiyetinin olmadığını söyleyen Çavuşoğlu, Hafter'in olası anlaşma durumunda masada olmaması gerektiğini vurguladı.

  Çavuşoğlu: Hafter masada olma şansını kaybetti #1

  "HAFTER FIRSATI KAÇIRDI"

  Çavuşoğlu, "Geçmişte ateşkes çalışmaları oldu, fakat bunlar boşa çıktı. Hafter riayet etmedi ve saldırılarda bulundu. Bu ateşkes nasıl kalıcı olacak? Hafter'e nasıl güveneceksin? Rusya, Hafter'e garantör oldu, biz Serrac'a garantör olduk, fakat Rusya Hafter'e kendi evlerinde imzayı attıramadı. Sahadaki kazanımlar neticesinde Hafter bu çizgiye geldi. Bundan sonra yönetime el koydum denen bir kişinin de masada olmaması gerekiyor. Bu fırsatı Moskova, Berlin ve yaptıkları açıklamalarla Hafter kaçırdı." ifadelerini kullandı.

  Çavuşoğlu: Hafter masada olma şansını kaybetti #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir