Petrol
112.08
0.99%
Euro
17.6129
0.49%
Dolar
16.6326
0.65%
Altın
977.52
0.89%
Borsa
2555
1.03%
Bitcoin
349.559
-2.59%
23ºC
İstanbul
Çok bulutlu 23 C
  Cezaevinde işkence gören Rahime Kesici o günleri anlattı

  Cezaevinde işkence gören Rahime Kesici o günleri anlattı

  Diyarbakır Cezaevi'nde kaldığı günlerde işkence gördüğünü anlatan Rahime Kesici, o günleri anlatırken gözyaşlarına hakim olamadı.
  • 13.12.2014 - 11:28

  Cezaevinde işkence gören Rahime Kesici o günleri anlattı #1

   

  1980'li yıllarda, Diyarbalır Cezaevi'nde kaldığı dönemde işkence gördüğünü anlatan Rahime Kesici, gözyaşlarına hakim olamadı. Kesici, canlı yayında yaşadıklarını anlatırken adeta o günlere geri göndü.

  İŞKENCE GÜNLERİNİ ANLATTI

  Diyarbakır Cezaevi'nde 1981 yılının Aralık ayında 19 yaşında bir üniversite öğrencisi iken tutuklanan Rahime Kesici, uğradığı işkence ve kötü muameleyi canlı yayında anlattı. Kesici "İnsanlığın onurunu yere düşürmek için yapılan bir çabaydı. Ne Amerika da nede başka bir ülkede böyle işkence yapılmadı. Otuz dört arkadaşımız hayatını kaybetti" dedi.

  Cezaevinde işkence gören Rahime Kesici o günleri anlattı İZLE

  ''BUNU YAPANLARI İNSAN YERİNE KOYMUYORUM''

  Kesici, yaşadığı kabus dolu günleri şu şekilde anlattı; ''Bu konu ne zaman açılsa nabzımı sayamıyorum O günlere geri dönüyorum, sesim titriyor. Bunları yapanları asla insan yerine koymuyorum. Bir insana 30-35 arası işkence yöntemi uygulamak insanın yapacağı bir iş değil. Ağzına diş macunu, diş kremi sıkmak, falakaya yatırmak, lağıma atmak, ayaktan asmak, kanter denilen erkek arkadaşlarımızı testislerinden asmak, yat, sürün yapmak, sigara söndürmek,konuşturmamak, su içirmemek, jop sokmak, gece nöbeti tutturmak. Yani sizin nefes alacağınız her şeye engel koymak insanlığın onurunu yenmek için yapılan bir çabaydı. Hepimizin ciddi anlamda tedavi olması lazım.''

  "KADIN İŞKENCECİM VARDI"

  ''Kadın işkencecim vardı. Bana yaptıklarından sonra o kadının evlat sahibi olacağını düşünmedim. İnsanı ihtiyaçlarımız bile reddetti. Çok kötü davrandı içtiğimiz suyu tekmeleyip döküyordu. Erkeklerinde asla baba olamayacağını düşündüm.

  "HAKKARİ'DEN GELEN KADINI ASLA UNUTAMAM"

  Hakkari'den gelen bir kadın vardı. Hiç Türkçe bilmiyordu. Bana sabaha kadar buna Andımızı ve İstiklal Marşı'nın on kıtasını öğretmezsen sizin dövüp, lağım sularına atacağız dediler. Öğretemedik tabi hücreye gidip dayak yedik. Lağım sularında bekletildik. Islak ağaç dalıyla bize dayak attılar.''


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir