Euro
10.7332
-0.13%
Dolar
9.2609
0%
Altın
527.26
0.16%
Borsa
1.41
0%
Bitcoin
576.177
1.88%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C
  CHP'li eski vekil Arıtman'dan Kılıçdaroğlu'na eleştiriler

  CHP'li eski vekil Arıtman'dan Kılıçdaroğlu'na eleştiriler

  CHP'li eski vekil Canan Arıtman Kılıçdaroğlu'nu "O koltukta oturmaya hakkı yok. Hakkı da yok hadleri de yok, bu yüzsüzlük" diyerek eleştirdi
  • İHA
  • 14.06.2015 - 17:13

  CHP li eski vekil Arıtman dan Kılıçdaroğlu na eleştiriler #1

  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Milletvekili ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Canan Arıtman, 7 Haziran genel seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi.

  CHP’nin oylarını artıramamasının nedenlerinden koalisyon ihtimallerine, kurultay söylemlerinden Erdoğan-Baykal görüşmesine kadar pek çok konuyu yorumlayan Arıtman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yönetimini sert sözlerle eleştirdi.

  "DERSİMLİ KEMAL NE DEMEK?"

  CHP’nin gerçek CHP’liler tarafından yönetilmediğini savunan Arıtman, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’den aday olmasını da manidar bulduğunu anlattı. CHP’yi yönetenlerin CHP’li olmadığını anlatan Arıtman, şunları söyledi: "Onun için kaybediyoruz. Düşünün CHP’nin bir genel başkan yardımcısı PKK’nın avukatlığını yapan biri. Başka bir genel başkan yardımcısı Atatürk’e kefere demiş biri. En acısını genel başkanımız söylüyor, ‘Ben Dersimli Kemal’ diyor. Dersimli Kemal ne demek? ‘Ben Cumhuriyet karşıtıyım’ demek. Dersimli Kemal o zaman niye gidip kendi memleketinden aday olmuyor da gelip İzmir’den aday oluyor? Niye Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır’dan aday olmuyor da İstanbul’dan aday oluyor? Diyarbakır’da CHP’nin oyu yüzde 1,2. Kendi memleketlerinden milletvekili çıkamayacak kişiler bugün CHP’yi yönetiyor. CHP’li olmayanlar CHP’yi yönetiyor. Bu acıklı bir durum, onun için CHP geriye gidiyor.”

  CHP'li eski vekil Arıtman'dan Kılıçdaroğlu'na eleştiriler VİDEO

  ALINAN YÜZDE 25'LİK OY..

  Yeni Cumhuriyet Halk Partisi (YCHP) söylemi ile CHP’de bir dönüşüm başladığını, CHP’nin kendi kimliğini bıraktığını öne süren Arıtman, CHP’ye bu söylemin oy kaybettirdiğini, alınan yüzde 25’lik oyun atadan dededen CHP’li olanlardan geldiğini kaydetti.

  "ATATÜRK'ÜN KURDUĞU PARTİYE BU KÖTÜLÜK YAPILMAMALI"

  CHP'nin artık kendi tabanını kendi seçmenini yitiren bir parti olduğunu anlatan Arıtman, şöyle konuştu: " Yeni CHP’nin CHP’yi ne hale getirdiğini gördük. Cumhuriyet Halk Partisi’ni bu hale getirenlerin fatura ödemeleri lazım, koalisyona falan kaçmamaları lazım. CHP kesinlikle AKP ile koalisyon yapmamalı. Böyle bir hata işlenirse Cumhuriyet Halk Partisi DSP (Demokratik Sol Parti)’nin düştüğü duruma düşer. Yani yüzde 1’lik bir marjinal parti olur, tarih sayfalarına gönderilir. Atatürk’ün kurduğu, bu ülkenin kurucu partisine böyle bir kötülüğü yapmaya kimsenin hakkı yoktur.”

  “İSTİFA ETMESİ GEREKENLER İSTİFA ETMEZSE ETTİRİLİR”

  Dünya siyasetinde CHP’nin yaşadığı hezimetin örneğinin olmadığını ileri süren Canan Arıtman, sözlerini şöyle sürdürdü: "13 yıldır bir ana muhalefet partisi olacaksınız, iktidar 9 puan oy kaybedecek, siz bir puan bile buradan alamayacaksınız. İktidar olmanız gerekirken artık 13 yıl sonra, en azından birinci parti çıkmanız gerekirken oyunu bile kaybedip gerilere düşen partinin genel başkanı ve yönetiminin hâla o koltuklarda oturmaya hakkı yok. Hakkı da yok hadleri de yok, bu yüzsüzlük. Hâla o koltuklarda yapışıp kalmak yüzsüzlük ötesi, derhal istifa etmeleri lazım. Ayıptır istifa etmen gerekirken koalisyon koltuklarının peşinde dolaşman, koalisyona kapağı atmaya çalışman o koltuğu korumak için çirkindir. Taban buna izin vermez. İstifa etmesi gerekenler istifa etmezse ettirilir, yani görevden uzaklaştırılır. Parti tabanı böyle bir duruma sessiz kalmaz.”

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir