CHP'li Saliha Sera Kadıgil Sütlü, partisinden istifa etti
AA

CHP İstanbul Milletvekili Saliha Sera Kadıgil Sütlü, partisinden istifa etti.

Kadıgil, "Hayatımın hem en zor hem en heyecanlı açıklamasını yapıyorum. Zor, çünkü bugün itibarıyla çok sevdiğim evimden, beni eğitip bugünlere getiren partimden istifa etmiş bulunuyorum. Ne yaptıklarınızı ne bana öğrettiklerinizi unutmam mümkün. Beni siyasete bizzat sokan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve her bıkma noktasına geldiğimde sabırla dinleyip öğreterek siyasette tutan, ailemden ayrı görmediğim Bülent Tezcan'a ve partinin tüm kademelerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

“Ben bu adımı bu mücadeleye köstek olmak için değil bilakis biraz daha solunuzdan destek olabilmek için atıyorum.” diyen Kadıgil, şöyle devam etti:

“Hem önümüzdeki tarihi seçim sürecinde hem de el birliğiyle yaralarımızı sarma aşamasına geçtiğimizde, hepimizin iyiliğine olduğunu düşündüğüm bir yola çıkıyorum. Bilin ki ülkem için doğru olduğuna inandığım şeyi yapıyorum."

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ'NE KATILIYORUM

Kadıgil, içinde bulunulan süreçte Türkiye siyasetindeki dengelerde milliyetçi-muhafazakar eksene doğru büyük bir evrilme olduğunu savunarak, solda bir güce ihtiyaç olduğunu söyledi.

Kadıgil, "Bu eksende hak ettiği ağırlıkta temsil edilmediğini hisseden milyonlarca insan da yaşıyor bu ülkede. Ben bugün itibarıyla, inandığım değerleri açıkça ve yüksek sesle savunmak için, bu düzeni biraz düzeltmeye değil, tümden değiştirmeye çalışmak için, dünya görüşüme daha yakın gördüğüm bir partiye, Türkiye İşçi Partisi’ne katılıyorum." dedi.

CHP'li Saliha Sera Kadıgil Sütlü, partisinden istifa etti

“MECLİS GRUBUNU, İKİSİ BIYIKLI ÜÇ ERKEĞE TERK ETMEYE GÖNLÜM RAZI GELMİYOR”

CHP'den ayrılma sebebinin ne bir kavga ne bir tartışma olduğunu, ideolojik bir karar verdiğini dile getiren Kadıgil, "Evet, bu ayrılığın sebebi ne bir kavga ne de bir tartışma. Tertemiz bir ideolojik ayrılıkla karşınızdayım. Ben, tüm gücümle siyaset yapmaya Gezi direnişinden sonra, orada gördüklerimden, öğrendiklerimden, orada bozulan ezberlerimden sonra başladım ve kendime bir söz verdim; asla profesyonel bir siyasetçiye dönüşmeyecektim. Aktivisttim ve böyle kalmakta inat edecektim. Örgütlü kadın hareketinin hepimize öğrettikleri sayesinde yüzleştiğim toplumsal cinsiyet eşitsizliği üzerine yaptığım okumalar, gururla söylemeliyim ki beni azılı bir feminist haline getirdi. Ve yine geç kalarak da olsa nitelikli bir sosyal demokrat olmak üzere çıktığım yol ise beni bir kez daha ne mutlu ki Denizlerin yoluna çıkarttı. İşte o yol, o ruh bugün bu Meclis'te temsil ediliyor. Ve artık Türkiye’nin ilk kadın genel başkanının, Behice Boran’ın partisinin Meclis grubunu, ikisi bıyıklı üç erkeğe terk etmeye gönlüm razı gelmiyor." ifadelerini kullandı.

“SİYASETTE OLACAKSAM, OLDUĞUM GİBİ OLMAK İSTİYORUM”

Kadıgil, "Siyasette olacaksam, olduğum gibi olmak istiyorum. İsteyen varsın 'imkansız' desin, ben sınıfsız ve sömürüsüz bir dünyada inat ediyorum. Ali İsmail’in düşlerindeki özgür dünyada inat ediyorum." ifadelerini kullandı.

CHP’NİN KOLTUK SAYISI 135’E DÜŞTÜ

Sera Kadıgil'in bu istifasıyla birlikte CHP'nin Meclis'teki koltuk sayısı 135'e düşerken, TİP'in koltuk sayısı da 4'e yükselmiş oldu.

Kadıgil'in partide kalması için 1 aydır ikna etme çabalarının yürütüldüğü ancak bazı gruplaşmalar olduğunu savunarak bu kararı aldığı belirtildi.

PEŞ PEŞE İSTİFALAR

CHP'den daha önce İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Yalova Milletvekili Özcan Özel, Karabük Milletvekili Hüseyin Avni Aksoy ve Denizli Milletvekili Teoman Sancar istifa etmişti.

CHP'li Saliha Sera Kadıgil Sütlü, partisinden istifa etti

KADIGİL'İN EZAN SESİ RAHATSIZLIĞI

Saliha Sera Kadıgil Sütlü'nün istifası ile geçmiş dönemde Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar yeniden gündeme geldi.

Ezan sesinden rahatsız olduğu defalarca belirten Kadıgil, şehitlerle ilgili yaptığı yorumla da tepki görmüştü.

CHP'li Saliha Sera Kadıgil Sütlü, partisinden istifa etti

CHP'li Saliha Sera Kadıgil Sütlü, partisinden istifa etti

CHP'li Saliha Sera Kadıgil Sütlü, partisinden istifa etti

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)