CHP'li vekilden Meclis'te tabutlu basın toplantısı
AA

Meclis'teki konuşmasında Hatay'ı, Çin'in Vuhan kentine benzeten CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, Çin hükümetinin Vuhan için uyguladığı olağanüstü tedbirlerin Hatay için de uygulanmasını istedi.

Türkiye'de başka bir kentte bu kadar vaka artışı olmadığını ifade eden Topal, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamasına göre Hatay'da vakaların yüzde 125 arttığını söyledi.

CHP'li vekilden Meclis'te tabutlu basın toplantısı VİDEO

"HATAY'DA DÜŞÜŞ YOK"

Topal, "Biz, 10 Eylül-10 Aralık arasındaki ölü sayılarına baktık, yüzde 400 artış var. Sayın Bakan, vaka artışları için 'Filyasyon ekibini artırdık, yoğun bakım yatak sayısını artırdık, PCR test cihazını artırdık.' dedi. Hatay'da bir düşüş yok." diye konuştu.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal

"HALK KARANTİNA UYGULANSIN DİYOR"

Hatay'ın 11 milletvekilinin 6'sının, ildeki bazı yöneticilerin, sağlık çalışanlarının ve çok sayıda vatandaşın koronavirüse yakalandığını da anlatan Topal, şöyle konuştu: "Gasilhanede vatandaşımız cenazelerini almak için sıra bekliyor. Yoğun bakıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız sıra bekliyor. Sayın Bakan, 'Hatay'da ağır hasta yükü fazla' diyor. Madem öyle ise nedir bunun çaresi? Halk çaresiz. Halk karantina uygulansın istiyor. Ancak karantinanın da şartları var. Vatandaşlarımız, esnaf, çiftçiler, tarım işçileri, serbest meslek mensupları, kiracılar ve birçok vatandaşımız ekonomik olarak zor durumda. Vatandaşlarımıza ekonomik destek verilerek karantina uygulanmalıdır."

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal

Serkan Topal, konuşmasının sonunda koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlar için saygı duruşunda bulundu.

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal