Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
442.301
2.56%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C
  CHP'nin Alevi açılımı TBMM'ye sunuldu

  CHP'nin Alevi açılımı TBMM'ye sunuldu

  CHP, Alevilerin taleplerine yönelik görüş ve önerileri içeren 10 maddelik 'Herkes İçin İnanç Özgürlüğü' raporunu açıkladı.
  • 08.11.2014 - 08:39

  Hükümetin Alevi açılımından önce CHP Alevi paketini açıkladı. İstanbul Levent'teki İl Başkanlığı binasında Genel Sekreter Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcıları Şafak Pavey ve Sezgin Tanrıkulu, İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı'nın katılımıyla düzenlenen toplantıda açıklanan rapor, Cemevlerinin statüsü, zorunlu din dersi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapısı dahil olmak üzere temel konuları kapsıyor.

  CHP nin Alevi açılımı TBMM ye sunuldu #1

  Toplantıda konuşan Şafak Pavey, inanç özgürlüğü ve Alevilerin taleplerine yönelik, toplumsal birlikteliğin sağlanması ve sosyal barış adına hazırlanan raporun, acil olarak hayata geçirilmesi gereken önerileri içerdiğini söyledi. Alevilerin yaşam alanlarına müdahale edilmediğinde 'açılım' yapılmasına gerek kalmayacağını ifade eden Pavey,  partisi tarafından hazırlanan, toplumsal birlikteliğin sağlanması ve sosyal barış için önerileri içeren 10 maddelik raporu okudu.

  CHP'nin Alevi açılımı TBMM'ye sunuldu İZLE

  PAKETTE NELER YER ALIYOR?

  DİN HANESİ VE DİN DERSLERİ KALDIRILSIN

  >> Nüfus cüzdanlarındaki 'din' hanesi kaldırılsın
  >> Zorunlu din dersleri kaldırılsın
  >> Alevi inancında özel önem taşıyan Hızır Orucu için her yıl şubat ayının ikinci haftası perşembe günü tatil ilan edilsin.
  >> Alevilerin kutsal bayramı olan Gadir Hum Bayramı, Türkiye 'deki "resmi bayramlar" arasına dahil edilsin
  >> Mevzuatta yer alan 'ibadethane', 'ibadet yeri' ve 'mabed' ifadeleri, 'Cami, Mescid, Cemevi, Kilise, Havra ve Sinagoglar' olarak şekilde yeniden düzenlensin

  MADIMAK MÜZE OLSUN

  >> Madımak Oteli müzeye dönüştürülsün
  >> Madımak Katliamının yaşandığı 2 Temmuz günü 'sevgi ve hoşgörü günü' ilan edilsin.
  >> Alevilerin can güvenliğini büyük risk altında tutan anlayışa karşı adımlar hızla atılmalıdır.
  >> Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapısı yeniden düzenlensin, Diyanete ayrılan bütçe, Alevilerin kurumları dâhil diğer bütün inançlarla eşit oranda paylaştırılılsın.
  >> Alevi avcılığına son verilmeli, Aleviler pozitif ayrımcılıktan yararlandırılmalıdırlar.

  TBMM'YE KANUN TEKLİFİ VERİLDİ

  Toplantıda konuşan Sezgin Tanrıkulu da açıklanan raporun dayanağı olarak bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını içeren 18 maddelik kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sunduklarını söyledi. Tanrıkulu, "İktidar partisine sesleniyorum. Alevi konusunda gerçekten samimiyseler meclise sunduğumuz kanun teklifi kendilerine yol gösterici olur" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir