Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1464
0.06%
Dolar
18.4972
-0.02%
Altın
988.81
0.06%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
359.662
-0.53%
20ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 20 C
  CHP'nin terör destekli cezaevleri raporu

  CHP'nin terör destekli cezaevleri raporu

  CHP'nin Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyonu üyeleri, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi ve Silivri Cezaevi'nde incelemelerde bulundu
  • 06.09.2016 - 15:37
  • Güncelleme : 12.11.2020 - 21:00

  CHP

  Komisyon Sözcüsü, Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, iki cezaevinde Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Deniz Seki, Hülya Sarıdede, Alp Çetiner ve Uğur Topkaraoğlu ile görüşmeler gerçekleştirip rapor hazırladı.

  Cezaevlerindeki görüşmelere ilişkin basın açıklaması yapan Ağbaba, tutuklu gazeteci ve yazarların durumunu değerlendirdi.

  "Özgür Gündem’in Yayın Danışma Kurulu üyesi Necmiye Alpay'ın 1 Eylül Dünya Barış Günü'nden bir gün önce tutuklandığını" belirten Ağbaba, aynı gazetede yazan ve kitapları birçok dile çevrilen Aslı Erdoğan'ın da cezaevinde olduğunu ifade etti.

  ASLI ERDOĞAN SON DERECE KÖTÜ KOŞULLARDA TUTUKLU BULUNUYOR

  Erdoğan'ın sağlık durumunun iyi olmadığını iddia eden Ağbaba, "Tedavi olması ve ilaçlarını düzenli kullanması gerekiyor. Oysa son derece kötü koşullarda, sağlık sorunlarını artıracak biçimde tutuklu bulunuyor. Necmiye Alpay da Aslı Erdoğan da ülkemizde ve dünyada aydın kimlikleri ve barış mücadeleleriyle bilinen, bu ülkenin kendi öz değerleridir." değerlendirmesinde bulundu.

  Bugün Türkiye'de 113 gazetecinin cezaevinde bulunduğunu öne süren Ağbaba, olağanüstü hal (OHAL) kararından bugüne kadar ise 166 gazeteci hakkında "darbe soruşturması"ndan gözaltı kararı verildiğini, bu isimlerin 66’sının tutuklandığını bildirdi.

  Ağbaba, tüm çağdaş demokrasilerde olduğu gibi basın özgürlüğünün sonuna kadar savunulması gerektiğini belirterek, şöyle devam etti: "Özgürlüklerin ilk sırasında basın özgürlüğü yer almalı, insanlar düşüncelerini, şiddet ve terör çağrısı olmadığı müddetçe basın üzerinden özgürce paylaşabilmelidir. Basın özgürlüğünü ve halkın haber alma hürriyetini savunmak, demokrasi ve özgürlüklerden yana olan herkesin öncelikli sorumluluğudur. Bu çerçevede aydınlar, yazarlar, gazeteciler, barış savunucuları hapishanelerde değil, dışarıda olmalıdır."

  ASLI ERDOĞAN: DOKTOR DİYET YEMEĞİMİ VERMİYOR

  Komisyonun hazırladığı raporda ise görüşülen kişilerin ifadelerine yer verildi. Tutuklu gazeteci Aslı Erdoğan'ın, görüşme sırasında, doktorun diyet yemeği ve fıtık yastığını vermediğini söylediğine değinildi. "Felç kalma riskim yüksek" görüşünü savunan Erdoğan, şunları kaydetti: "16 Ağustos’ta gözaltına alındım. Şu an koğuştayım, sorun yok. Fıtık yastığı istedim, 'yok' dediler. Boynumda protez var. 4 boyun fıtığım vardı, 2010 yılında ameliyat oldum. En ufak bir darbede felç kalma riskim yüksek. Yasa açıkça diyor ki yayın danışma kurulu gazeteden kanunen sorumlu olmaz. Benim kaçmam mümkün değil. Ben bilinen bir yazarım. 18 yıldır bir yazıma dava açılmadı. Hakkında dava açılmayan dört yazımı dosyaya koymuşlar. 2. Dünya Savaşı’ndan beri Avrupa'da bir edebiyatçı tutuklanmadı. 14 dile çevrildi kitaplarım ama AKP edebiyatçıları küçümsüyor. Benim kitaplarımda şiddete bakışım belli. Aslı Erdoğan'ı merak eden açar okur."


  Görüş Bildir