Çin'de ikinci dalga endişesi: 57 yeni vaka
İHA

Çin'de koronavirüs salgınına yönelik Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte 57 yeni vaka tespit edildiği bildirildi.

Bu sayının 13 Nisan'dan bu yana günlük bazda kaydedilen en yüksek sayı olduğu belirtildi.

SALGINDAN BU YANA GÜNLÜK REKOR KIRILDI

Komisyon, vakalardan 38'inin yerel kaynaklı, 19'unun ise yurt dışı kaynaklı olduğu ifade etti. Yerel kaynaklı vakalardan 36'sı başkent Pekin'de tespit edilirken, ilk olarak Vuhan'da görülen ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının başından bu yana kentte günlük vaka sayısında rekor kırıldı.

Çin'de ikinci dalga endişesi: 57 yeni vaka

38 VAKANIN TAMAMI PAZARDAN ÇIKTI

Virüs tespit edilen kişilerin 27'sinin Pekin'deki Xinfadi pazarında çalıştığı, 9'unun ise doğrudan veya dolaylı olarak pazarla ilişkili olduğu aktarıldı. Yerel kaynaklı diğer 2 vakanın Liaoning eyaletinde görüldüğü, 38 vakanın tamamının Pekin'deki Xinfadi pazarıyla ilişkili olduğu belirtildi.

1 AY SÜREYLE UÇUŞ DURDURULDU

Yurt dışı kaynaklı 19 vakadan 17'sinin Bangladeş'ten ve Hindistan'dan Guangdong eyaletine gelen iki uçakta tespit edildiği ifade edildi. Söz konusu gelişme üzerine Çin havacılık makamları, Dhaka-Guangzhou uçuşlarını 1 ay süreyle durdurdu.

Çin'de ikinci dalga endişesi: 57 yeni vaka

ÇİNLİ UZMANLARDAN "VİRÜS FARKLI" İDDİASI

Öte yandan, Çinli uzmanlar başkent Pekin'de yeni dalga endişesine neden olan koronavirüsün Çin'de daha önce yayılan virüsten farklı olduğunu iddia etti. Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi epidemiyoloji uzmanlarından Zeng Guang yaptığı açıklamada, Pekin'deki durumun kontrol altına alınamazsa, ikinci bir dalgaya yol açabileceğini belirtti.

VİRÜSÜN KAYNAĞI İÇİN DAHA FAZLA TEST GEREKLİ

Zeng ayrıca, alınan numuneler üzerinde virüsün gen dizilimine dair yapılan ilk tetkiklerin sonuçlarının virüsün soyunun ülkede yayılan türle benzeşmediğini öne sürdü. Çinli uzman, virüsün kaynağının anlaşılabilmesi için daha fazla test yapılması gerektiğini ifade etti.

Çin'de ikinci dalga endişesi: 57 yeni vaka

80 BİN TON SOMON BALIĞI İTHAL EDİLDİ

Xinfadi pazarından alınan örnekler incelenirken, ithal somon balığı satılan bir tezgahtaki kesme tahtasında koronavirüse rastlanmış, somon balığı şüphelerin odağı haline gelmişti. Çin'in başta Şili, Norveç, Faroe Adaları, Avustralya ve Kanada olmak üzere farklı ülkelerden yılda 80 bin ton somon balığı ithal ettiği belirtiliyor.

VAKA SAYISI 83 BİN 132’YE YÜKSELDİ

Çin'de toplam vaka sayısı 83 bin 132'ye yükselirken şu ana kadar 4 bin 634 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Çin'de ikinci dalga endişesi: 57 yeni vaka

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)