Petrol
111.39
2.16%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
326.092
2.47%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Çıplak arama nedir, şartları nelerdir? Çıplak arama hangi ülkelerde uygulanıyor?

  Cezaevlerinde yapılan güvenlik aramaları son günlerde vatandaşların merak ettiği konular arasında. Ceza İnfaz Kurumu Güvenlik Yönetmeliği'nce belirlenen aramalar nasıl yapılır? araştırılıyor.
  • Haber Merkezi
  • 22.02.2021 - 13:50
  • Güncelleme : 22.02.2021 - 13:53
  Çıplak arama nedir, şartları nelerdir? Çıplak arama hangi ülkelerde uygulanıyor?

  Türkiye'nin son günlerde tartıştığı çıplak arama iddiaları sonucunda vatandaşlar, çıplak arama nedir, nasıl yapılır? sorusunu gündeme taşıdı.

  Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, 'ceza ve infaz kurumlarına kabul ve girişlerde tutuklu ve hükümlülere uygulanan çıplak arama' iddiasıyla ilgili yaptığı açıklamada ceza ve infaz kurumlarında yönetmelikte yer alan hükümler doğrultusunda arama yapıldığı belirtti.

  Yapılan açıklamada “Ceza infaz kurumlarında aramalar, 5275 sayılı Kanunun 36’ncı maddesi ve Ceza İnfaz Kurumlarının Yönetimi ile Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmelik’in 34’üncü maddesi, yine aynı kanunun 83 ve 116’ncı maddelerine dayanılarak hazırlanan ‘Hükümlü ve tutukluların ziyaret edilmeleri’ hakkında yönetmelikte yer alan hükümlere göre ve Genel Müdürlüğümüz’ün 12/06/2017 tarihli genel yazısı doğrultusunda yerine getirilmektedir” denildi.

  Çıplak arama nedir, şartları nelerdir? Çıplak arama hangi ülkelerde uygulanıyor? #1

  ÇIPLAK ARAMA NEDİR, HANGİ ŞARTLARDA YAPILIR?

  Cezaevlerinde yapılan aramaların şartları ve yöntemi yönetmelikler ile belirlenmiştir. Arama, güvenlik tatbikatı ve sayım durumlarında uygulanacak yöntemler şu şekildedir:

  MADDE 34- (1) Kurumlarda, oda ve eklentilerinde, hükümlünün üst ve eşyasında habersiz olarak her zaman arama yapılabilir. Kurumun tamamında her ay bir kez mutlaka arama yapılır. Oda ve eklentilerinde yapılacak aramalarda bir hükümlü hazır bulundurulur.

  (2) Hükümlünün üzerinde, kuruma sokulması veya bulundurulması yasak madde veya eşya bulunduğuna dair makul ve ciddi emarelerin varlığı ve kurum en üst amirinin gerekli görmesi hâlinde, çıplak olarak veya beden çukurlarında aşağıda belirtilen usullere göre arama yapılabilir:

  a) Çıplak arama, hükümlünün utanma duygusunu ihlâl etmeyecek şekilde ve kimsenin görmemesini sağlayacak tedbirler alınarak gerçekleştirilir.

  b) Arama sırasında önce bedenin üst kısmındaki giysiler çıkarttırılır, bedenin alt kısmındaki giysiler üst kısmındaki giysiler giyildikten sonra çıkarttırılır. Bu giysiler de mutlaka aranır.

  c) Çıplak arama sırasında bedene dokunulmaması için gerekli özen gösterilir. Aranan kişinin beden çukurlarında bir şeyin bulunduğuna dair makul ve ciddi emarelerin bulunması hâlinde öncelikle, hükümlüden madde veya eşyanın kendisi tarafından çıkartılması istenir, aksi hâlde bunun zor kullanılarak gerçekleştirileceği bildirilir. Beden çukurlarındaki arama, cezaevi tabibi tarafından yerine getirilir

  ç) Çıplak olarak arama, mümkün olan en kısa süre içinde bitirilir.

  (3) Beden ve üst aramaları aynı cinsiyetten güvenlik ve gözetim görevlileri tarafından yapılır.

  (4) Aramalar, gerektiğinde dış güvenlik görevlileri veya kolluk kuvvetleriyle ya da diğer kamu görevlilerince ortaklaşa gerçekleştirilebilir.

  (5) Kurum en üst amiri, Cumhuriyet başsavcısına bilgi vermek suretiyle önceden hazırlanan olağanüstü hâl planlarına göre kurumun fiziksel özelliği ve mevcudunu değerlendirerek, yılda en az iki kez olmak üzere uygun gördüğü zamanlarda diğer kamu görevlilerinin katılımıyla; isyan, firar, yangın ve benzeri olaylara karşı tatbikat yaptırır.

  (6) Sayımlar, 10 uncu maddede belirtilen görevliler tarafından, dörtlü vardiya hizmetinin uygulandığı kurumlarda sabah, akşam ve gece olmak üzere günde üç kez, diğer vardiya hizmetlerinin uygulandığı kurumlarda ise her vardiya değişiminde yapılır.

  (7) İdare tarafından uygun görülmesi durumunda, her zaman sayım yapılabilir. Olağanüstü durumlarda, kurum en üst amirinin talebi, Cumhuriyet başsavcısının oluru ile dış güvenlik görevlileri sayımlara katılabilir.

  (8) Sayımlar, yatma planları da göz önünde bulundurularak odalarda yapılır. Sayımın yapılış şekli, kurum güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek biçimde odada bulunan hükümlülerin sayısı dikkate alınarak idare tarafından belirlenir.

  (9) Arama ve sayımlar sırasında insan onuruna saygı esastır.

  (10) Elektronik ortamda sayım gerçekleştirilen kurumlarda Bakanlıkça belirlenecek esaslar uygulanır.

  Çıplak arama nedir, şartları nelerdir? Çıplak arama hangi ülkelerde uygulanıyor? #2

  ÇIPLAK ARAMA HANGİ ÜLKELERDE YAPILIYOR?

  Bugün İngiltere başta olmak üzere Hollanda, İsveç, ABD, İtalya, Almanya gibi pek çok ülkede ceza infaz kurumlarında detaylı aramaya ilişkin hüküm ve uygulama bulunmaktadır.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir