Euro
9.0118
0.49%
Dolar
7.4586
1.33%
Altın
437.78
0.06%
Borsa
1.524
-1.43%
Bitcoin
276.036
-2.90%
3ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 3 C
  CoronaVac aşısı için 'Acil Kullanım Onayı' verildi

  CoronaVac aşısı için 'Acil Kullanım Onayı' verildi

  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun koronavirüs aşısına onay vermesinin ardından açıklama yapan Bakan Fahrettin Koca, "Aşılar 81 ile dağıtıldı. Aşılar adaletli bir şekilde yapılacak" dedi.
  • AA
  • 13.01.2021 - 19:00
  • Güncelleme : 14.01.2021 - 08:39

  Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan yapılan açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından bulaşıcı hastalıklar kapsamında kabul edilen ve halk sağlığını ciddi olarak tehdit eden koronavirüs pandemisiyle mücadele kapsamında kullanılması planlanan "Coronavac 600 SU/0.5 ml IM Enjeksiyon Süspansiyon İçeren Flakon" isimli aşının, halka hızlı erişiminin sağlanması için Acil Kullanım Onayı kapsamında değerlendirildiği belirtildi.

  ÇİN AŞISINA ACİL KULLANIM ONAYI ÇIKTI

  Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  "Bu kapsamda bilimsel veriler değerlendirilirken, bir yandan da ülkemize ulaşan numuneler kurumumuz laboratuvarlarında 14 gün boyunca incelenmiştir.

  Bilimsel değerlendirmeler ve incelemeler sonucunda, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca ilgili aşı için Acil Kullanım Onayı verilmiştir."

  BAKAN KOCA: AŞILAR 81 İLE DAĞITILDI

  Aşılarla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da açıklama yaptı.

  Bakan Koca, "Aşılar 81 ile dağıtıldı. Aşılar adaletli bir şekilde yapılacak." dedi.

  "AŞILARDA KAREKOD VAR, İSMİNE TAHSİS EDİLEN KİŞİ DIŞINDA AŞI KULLANILAMAZ"

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarına şöyle devam etti;

  "Aşılama programının son derece şeffaf yürütülmesi en büyük önceliğimizdir. Aşıların üzerinde bulunan karekod sebebiyle ismine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılması mümkün değildir.

  Tedarik planına uygun şekilde aşılanacak kişiler kendilerine sıra geldiğinde haberdar olacaklar ve randevu alarak aşılarını olmaya gideceklerdir. Aşı çalışmalarında vatandaşımızı motive edecek devlet büyüklerimizin de aşılanmasını Bilim Kurulu yararlı buldu. Devlet büyüklerinin aşılanması örnek teşkil edecektir.

  SALGINI DURDURANA KADAR AŞI YAPILACAK

  Salgının durdurana kadar aşıyı uygulamakta, tedbir ve kısıtlamaları uygulamakta kararlıyız. Aşılama programına destek olmanızı rica ediyorum. Şimdi Bilim Kurulu üyelerimizle birlikte Ankara Şehir Hastanemize hemen geçerek aşı programını başlatacağız."

  Kameraların karşısına geçerek canlı yayında ilk koronavirüs aşısını yaptıran Bakan Koca, Sağlık Bakanlığı tarafından cep telefonuna gönderilen 'aşı' mesajını da sosyal medyada paylaştı.

  CoronaVac aşısı için 'Acil Kullanım Onayı' verildi VİDEO

  CoronaVac aşısı için Acil Kullanım Onayı verildi #1

  CoronaVac aşısı için Acil Kullanım Onayı verildi #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir