Euro
15.2724
1.38%
Dolar
13.464
1.18%
Altın
771.69
1.36%
Borsa
1.857
2.64%
Bitcoin
776.348
2.39%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen'le görüştü

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen ile video konferans görüşmesi yaptı.
  • AA
  • 23.09.2020 - 18:22
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen'le görüştü

  Doğu Akdeniz'de Türkiye ve Fransa güdümündeki Yunanistan arasındaki gerilimin ardından diplomatik kanallar harekete geçirildi.

  Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile video konferansla görüştü.

  İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Türkiye-AB ilişkileri ve bölgesel gelişmelerin ele alındığı görüşme, yaklaşık 40 dakika sürdü.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Doğu Akdeniz meselesinin temelinde Yunanistan ve Rum kesiminin maksimalist iddiaları ile Türkiye'nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarının yok sayılmak istendiğine işaret etti.

  "DİPLOMASİYE TANINAN FIRSAT HEBA EDİLMESİN"

  Sorunların çözümü için başından beri diyalogdan yana olan Türkiye'nin Yunanistan ile istikşafi görüşmelere hazır olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, diplomasiye tanınan fırsatın, Yunanistan tarafından daha önce olduğu gibi yine heba edilmemesi temennisinde bulundu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-AB arasında 18 Mart Mutabakatı'nın yenilenmesi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize serbestisinin sağlanması yönünde atılacak adımların, ilişkilerin ilerletilmesine sağlam bir zemin sunacağını ifade etti.

  GÖÇMEN KONUSUNDA SORUMLULUK PAYLAŞIMI ÇAĞRISI

  Göçmenler konusunda adil yük ve sorumluluk paylaşımı çağrısını yineleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin, Yunanistan ile Avrupa Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansının (Frontex) geri itme uygulamalarıyla yaptığı ihlallerin üzerine gitmesi gerektiğini belirtti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen le görüştü #1

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir