Cumhurbaşkanı Erdoğan Anayasa Mahkemesi'ndeki törene katıldı
ensonhaber.com

Türk yargı sistemindeki yerini 25 Nisan 1962'de alan Anayasa Mahkemesi, 62. yaşını kutluyor.

Anayasa Mahkemesi’nin 62. kuruluş yıldönümü ve yeni üye Prof. Dr. Ömer Çınar’ın göreve başlaması dolayısıyla tören düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan törene katıldı

Anayasa Mahkemesi Yüce Divan Salonu’nda gerçekleştirilen törene ile birçok yargı mensubu katıldı.

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkanı Kadir Özkaya, AYM’nin yeni üyesi Ömer Çınar’ı tebrik etti.

Ülkeye hayırlara vesile olmasını dileyen Özkaya, ”Liyakatli üyelerden oluşan AYM’nin yeni üyesinin kendisinden beklenen katkıyı sağlayacağını umuyorum” dedi.

"Hakimler özgürce karar vermelidirler"

Hakimlerin kimsenin etkisinde kalmadan tarafsız bir şekilde karar vermesi gerektiğini ifade eden Özkaya şunları söyledi:

Adaletin sağlanması bakımından en önemli sorumluluk hakimlere düşer. Hakimin terazisi hep doğru tartmalıdır. Hiçbir neden onları hakkı ayakta tutmaktan alıkoymamalıdır. Örnek ahlak sahibi olmalı, kişilik ve vicdanlarını kirletmemelidirler. Herhangi bir dışsal etki altında kalmadan özgürce karar vermelidirler. Bağımsız ve tarafsız yargının varlığı bağımsız ve tarafsız hakimlere bağlıdır.

"Gazze’deki ikiyüzlülüğü kabul etmiyorum"

İsrail’in Gazze’ye yaptığı zulmü kabul etmediklerini vurgulayan Özkaya konuşmasını şu şekilde tamamladı:

Millet olarak ortak menfaatlerimiz için kenetlenip çalışmalıyız. Gazze başta olmak üzere zulümlere karşı gösterilen ikiyüzlülüğü kabullenemediğimizi dile getirmeyi bir görev biliyorum. İnsanlığa adaleti anlatan devletlerin zulme ve haksızlığa gözlerini ve vicdanlarını kapatmaları, insanlığı gelecek adına umutsuzluğa sevk etmektedir.

Özkaya’nın konuşmasının ardından AYM’nin yeni üyesi Çınar kürsüde yemin etti.