Cumhurbaşkanı Erdoğan helal fuarı ve zirvesine mesaj gönderdi
DHA

8. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı ve 7. Dünya Helal Zirvesi'nin açılış töreni, İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış törenine yazılı bir mesaj gönderdi.

"HELAL BELGELİ ÜRÜNLERE TALEP ARTTI"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında şu ifadeler yer verdi; "Yeni çağın yeni normalleri: Helal Üretim ve Tüketimin Vazgeçilmezliği' temasıyla düzenlenen zirvenin başarılı geçmesini diliyorum. Helal belgeli ürün ve hizmetler, temiz ve sağlıklı olmaları sebebiyle gerek Müslümanlar gerekse diğer inançlara mensup insanlar tarafından giderek daha fazla tercih edilmektedir. Devasa bir büyüklüğe ulaşan bu sektörde hem tüketicinin helal belgeli ürün ve hizmetlere güvenilir bir şekilde erişimini sağlamamız hem de bu ürün ve hizmetlerin uluslararası ticarette dolaşımını kolaylaştırmamız gerekiyor.

"İŞ BİRLİĞİMİZİ ARTIRDIKÇA DAHA KAZANÇLI OLACAĞIZ"

Bu amaçla 2010 yılında faaliyete geçen İslam Ülkeleri Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü'nün çok önemli roller oynadığını görüyoruz. İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerinin tamamını enstitüye üye olmaya, böylece helal belgelendirmedeki ayrılıkları, uyuşmazlıkları güvensizlikleri ortadan kaldırmaya davet ediyoruz. Helal belgeli ürün ve hizmetlerin ticaretinde iş birliğimizi artırdıkça bundan vatandaşlarımızla beraber tüm insanlık da kazançlı çıkacaktır. Nitekim Türkiye olarak yaklaşık 3 sene önce ülkemize kazandırdığımız Helal Akreditasyon Kurumu'yla bu meseleye verdiğimiz önemi gösterdik." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan helal fuarı ve zirvesine mesaj gönderdi

"BU BİNAYI İSLAM DÜNYASI'NIN HİZMETİNE SUNMAYI HEDEFLİYORUZ"

İstanbul'da enstitünün kullanımına tahsis edeceğimiz hizmet binasının inşaatında son aşamaya gelindiğini belirten Erdoğan ,şu ifadeleri kullandı:

"En kısa sürede fiziki, beşeri ve teknik hazırlıkları tamamlayarak bu binayı İslam Dünyası'nın hizmetine sunmayı hedefliyoruz. Tüm dünyada salgınla birlikte sağlıklı, temiz ve güvenilir gıdaya dair endişelerin arttığı bir dönemde düzenlenen bu zirvenin kendi alanında bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanıyorum. Bu önemli organizasyona öncülük eden kurumlarımızı tebrik ediyor, her iki etkinliğinde hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Cumhurbaşkanı Erdoğan helal fuarı ve zirvesine mesaj gönderdi

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)