Euro
10.8135
0.62%
Dolar
9.3126
0.56%
Altın
530.8
0.84%
Borsa
1.416
0.47%
Bitcoin
578.318
2.73%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da 3'üncü pisti açtı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da 3'üncü pisti açtı

  İstanbul Havalimanı'nın üçüncü bağımsız pistine, ikinci kulesine ve yeni taksi yoluna kavuştuğunu belirten Erdoğan, "Çıtayı her geçen gün daha da yukarı çıkarıyoruz." dedi.
  • AA
  • 14.06.2020 - 16:57
  • Güncelleme : 14.06.2020 - 16:57

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip, İstanbul Havalimanı'nda iniş ve kalkış kapasitesini artırmak amacıyla yapılan üçüncü pistin, Devlet Konukevinin ve caminin açılışı dolayısıyla düzenlenen törene katıldı.

  Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, yeni havalimanının İstanbul'un dünya markası vasfını bir adım ileriye taşıyacağını söyledi.

  ÜÇÜNCÜ PİST, İKİNCİ KULE, YENİ TAKSİ YOLU

  Hizmete girdiği tarihten itibaren ülkenin gururu haline gelen İstanbul Havalimanı'nın üçüncü bağımsız pistine, ikinci kulesine ve yeni taksi yoluna kavuştuğunu belirten Erdoğan, ayrıca havalimanı bünyesinde yer alan tesislerden Devlet Konukevi ile caminin açılışlarını da bu vesileyle gerçekleştireceklerini kaydetti.

  Her üç eserin de hayırlı olmasını dileyen Erdoğan, bu eserlerin ülkeye kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul da 3 üncü pisti açtı #1

  "PİSTİMİZ ÖRNEK ESER"

  Erdoğan, "Yeni hizmete girecek üçüncü pist, ikinci kule ve taksi yolu ile iç ve dış hatlarda bekleme süreleri kısalacağı için bu sayılar hızla artacaktır. Açılışını yaptığımız pistimizin bir diğer özelliği de dünyanın en büyük uçaklarının dahi rahatça iniş kalkış yapabilmesine, park edebilmesine imkan sağlamasıdır. Ayrıca dünyada bu pistin hemen bitişiğindeki ikinci kule ile yüksek yoğunluklu hava trafiğini kontrol eden çok az sayıda havalimanı vardır. Pistimiz her türlü hava şartında kullanılmasına imkan veren teknik alt yapısıyla da örnek eserdir. Halen inşası süren metro hattının açılmasıyla havalimanımızın şehirle olan bağlantı süresi de kısalacaktır." dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da 3'üncü pisti açtı İZLE

  "ÇITAYI DAHA DA YUKARI ÇIKARIYORUZ"

  İstanbul Havalimanı'nın mevcut haliyle yılda 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Sadece ulaşım alanında yaptıklarımızın dahi tek başına yüzümüzü ak etmeye yeterli olduğuna inanıyorum. Özellikle ulaşım ve sağlıkta çıtayı her geçen gün daha da yukarı çıkarıyoruz. Yurt dışında sadece 60 noktaya olan uçuşları 350'ye çıkarmayı başardık. Günde 303 ton olan hava yolu kargo kapasitemiz 2 bin 500 ton seviyelerini buldu. Otoyollarımızda 1714 kilometre olan ağımızı yaklaşık 1400 kilometre ilaveyle 3100 kilometrenin üzerine taşıdık." dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul da 3 üncü pisti açtı #2

  "MİLLETİMİZ KİMİN ÜLKE İÇİN ÇALIŞTIĞINI BİLİYOR"

  "Ülkemizin dört bir yanını eserlerle donattık." Erdoğan, konuşmasını şöyle tamamladı:

  "Marmaray, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi köprüleri gibi eserleri milletimizin hizmetine sunarak, bu kadim şehrin hayat damarlarının hep açık kalmasını sağladık.

  Karşımızdaki eserler bize çok daha güzellerini çok daha iyilerini çok daha büyüklerini yapmamız için ilham, cesaret ve şevk veriyor. Ulaştırma ve altyapı yatırımlarını kesintisiz olarak sürdürmekte kararlıyız. Milletimiz kimin ülke için çalıştığını, kimin de kendi çıkarı peşinden koştuğunu gayet iyi görüyor.

  Bugün Türkiye'yi dünyada güçlü kılan ne varsa hepsini çok büyük mücadeleler ve kavgalar sonunda inşa edebildik. Her ne kadar birileri hep yaptıkları gibi ülkemizi yine istikrarsızlık batağına çekmek için çırpınıyorlarsa da bunlara asla fırsat vermeyeceğiz."

  3 UÇAK AYNI ANDA KALKIŞ YAPTI

  Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği kalkış izniyle İstanbul Havalimanı'ndaki üç ayrı pistten TK1453, TK1923 ve TK2023 uçakları aynı anda havalandı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul da 3 üncü pisti açtı #3

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul da 3 üncü pisti açtı #4

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul da 3 üncü pisti açtı #5

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul da 3 üncü pisti açtı #6

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul da 3 üncü pisti açtı #7

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul da 3 üncü pisti açtı #8

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul da 3 üncü pisti açtı #9

  Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul da 3 üncü pisti açtı #10

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir