Euro
9.0542
-0.04%
Dolar
7.453
-0.16%
Altın
443.58
0.43%
Borsa
1.565
0%
Bitcoin
269.496
-1.91%
-2ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli -2 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Karpat'ın cenaze töreninde

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Prof. Dr. Kemal Karpat'ın cenaze törenine katılarak burada bir konuşma yaptı.
  • Haber Merkezi
  • 25.02.2019 - 11:14
  • Güncelleme : 25.02.2019 - 11:14
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Karpat'ın cenaze töreninde

  ABD'nin Wisconsin eyaletinde tedavi gördüğü hastanede, 20 Şubat Çarşamba günü hayatını kaybeden tarihçi Prof. Dr. Kemal Karpat'ın cenazesi, Türkiye’ye gönderilmişti.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TÖRENE KATILDI

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Karpat için İstanbul Üniversitesi'nde düzenlenen cenaze törenine katılarak, önemli açıklamalarda bulundu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Karpat ın cenaze töreninde #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

  İLK ÖĞRETMENİ BABASIYDI

  Erdoğan, "Kemal Karpat hocamız Türk bir anne ve babanın evladı olarak Dobruca’da doğmuştur. Hocamız bir köy imamının evladı olarak hayata başladığı için ilk öğretmeni de babasıydı.

  Dobruca; tıpkı Kırcaali gibi, tıpkı Selanik gibi, tıpkı Belgrad gibi, tıpkı Üsküp gibi bizden bir yerdi. Hocamız bir köy imamının evladı olarak hayata başladığı için ilk öğretmeni de babasıydı. Babasının kendine bıraktığı mirası, dünya çapında bir akademik başarı olarak devam ettirmesi hocamızın en büyük başarısıdır.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Karpat ın cenaze töreninde #2

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Karpat'ın cenaze töreninde VİDEO

  ÜLKESİYLE BAĞINI HİÇBİR ZAMAN KOPARMAMIŞTIR

  İstanbul'da başladığı üniversite eğitiminin akademik merdivenlerini Amerika'da tırmanan değerli hocamız, ülkesiyle bağını da hiçbir zaman kopartmamıştır. Kemal Karpat hocamızın çalışmaları, eserleri hep Osmanlı eserleridir. Hocamız hayatının tamamını, geçmişini araştırmaya adamıştır. Hem hayatının önemli bir bölümünü yurt dışında geçirmiş olmasının hem de geniş akademik birikiminin etkisiyle olsa gerek ülkemizin kadim tartışmalarına, çok daha gerçekçi yaklaşabiliyordu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Karpat ın cenaze töreninde #3

  ÇALIŞMALARINDAN YARARLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ

  Her insan gibi Kemal Hocamız da hayatının çeşitli dönemlerinde kendine göre fikri tercihler yapmıştır. Bugün bize düşen onu tercihlerinden dolayı asla yargılamak değil, ortaya koyduğu eserlerin üzerinden giderek daha büyük akademik başarıların peşinde koşmaktır. Biz Kemal Karpat hocamızın çalışmalarından yararlanmaya devam edeceğiz. Keşke kendisine rabbimiz daha uzun bir ömür verseydi de önümüzdeki kritik dönemde hocamız analizleriyle, tecrübeleriyle yol göstermeye devam etseydi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Karpat ın cenaze töreninde #4

  YERİNİ DOLDURMAMIZ ZOR OLACAK

  Kaybettiğimiz büyük tarih insanlarımız bize adeta sonbahar hüznü yaşatıyor. Bu büyük alimlerimizin yerini doldurmamız zor olacak. Bu duygularla hocamız Allah’tan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı diliyorum." dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Karpat ın cenaze töreninde #5

  KEMAL KARPAT KİMDİR

  Prof. Dr. Kemal Karpat; Türk anne ve babanın oğlu olarak 1925 yılında Romanya'da dünyaya geldi.

  Lisans derecesini İstanbul Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden 1947'de alan Kemal Karpat, yüksek lisansını Washington Üniversitesi Siyasi Bilimler, doktorasını ise New York Üniversitesi Siyasal ve Sosyal Bilimlerde 1957'de tamamladı. Karpat, Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyindeki görevinin ardından Montana State, New York, Princeton, Bilkent, Ortadoğu Teknik, Ankara, Harvard, John Hopkins, Colombia üniversiteleri ve Ecole des Hautes Etudes en Science Sociales gibi eğitim kurumlarında öğretim üyeliği ve yöneticilik yaptı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Karpat ın cenaze töreninde #6

  ABD'DE YAŞAMINI YİTİRDİ

  Wisconsin Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Bölüm Başkanlığını ve The Turkish Studies Association ile Türk Araştırmaları Kurumu'nun direktörlüklerini yürüten Karpat, Orta Asya Çalışmaları Derneğinin kurucu başkanlığından sonra Wisconsin Üniversitesi Orta Asya Çalışmaları Programı'nın da koordinatörlüğünü yaptı.

  Tarih alanında birçok makale ve kitap yazan Karpat, 20 Şubat 2019'da 96 yaşında ABD'nin Winconsin eyaletinde yaşamını yitirdi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kemal Karpat ın cenaze töreninde #7

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir