Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun ifadesinin alınmasını talep etti
ensonhaber.com

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasi cinayetler polemiği sonrası avukatı Hüseyin Aydın aracılığıyla ikinci kez yargıya başvurdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ifadesinin ivediyle alınmasının talep edildiği dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Kemal Kılıçdaroğlu bahsi geçen dilekçesinde siyasi cinayet iddialarının Cumhurbaşkanımızın bir kısım beyanlarına dayandığını iddia etmiş, bu çerçevede Cumhurbaşkanımızın 15 Aralık 2018, 26 Mayıs 2021 ve 7 Ekim 2021 tarihli konuşmalarına değindikten sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuşmalardaki niyet ve yaklaşımlarına dair beyanlarının alınmasına müteakip kendisinin de gerekli beyan ve değerlendirmeleri Cumhuriyet Başsavcılığına yazılı olarak sunacağını ifade etmiştir.”

“HİÇBİR HUKUKİ DAYANAĞI BULUNMAMAKTADIR”

Ayrıca dilekçede, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, milletvekili sıfatını haiz olması hasebiyle ceza hukuku bağlamında kamu görevlisi de sayılmaktadır. Dolayısıyla bildiklerini, varsa elindeki belge ve delilleri herhangi bir şart ileri sürmeksizin yetkili makamlarla paylaşması yasal bir zorunluluktur. Bu nedenle 15 Ekim 2021 tarihli dilekçesinde bu yükümlülüğünü yerine getirmek için ileri sürdüğü koşulların hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır.” denildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun ifadesinin alınmasını talep etti