Euro
10.0268
0.22%
Dolar
8.234
-0.43%
Altın
484.93
0.49%
Borsa
1.441
0.95%
Bitcoin
487.474
2.06%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'nin Kur'an kursları kararını değerlendirdi

  Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'nin Kur'an kursları kararını değerlendirdi

  KKTC yargısının Kur'an kursu kararını değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi Başkanının yapmış olduğu bu açıklamayı kabul etmemiz mümkün değil." dedi.
  • AA & Ensonhaber
  • 16.04.2021 - 14:04
  • Güncelleme : 16.04.2021 - 18:10

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) Anayasa Mahkemesi, Laiklik ilkesiyle ters düştüğünü gerekçe göstererek Kur'an kurslarının kapatılması yönünde dün skandal bir karar aldı.

  İstanbul’da Kerem Aydınlar Camii’nde cuma namazının ardından açıklamalarda  bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da basın mensuplarından konuyla ilgili soru geldi.

  "KUZEY KIBRIS, FRANSA DEĞİLDİR"

  Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki Kur'an kursu kararına ilişkin şunları söyledi:

  "Dışişleri bakanım Mevlüt Bey orada. Dün Mevlüt beye giderken, bu konuyu etraflıca görüşeceksin dedim. Görüştükten sonra gerekli açıklamayı orada yapacaksın dedim.

  KKTC AYM başkanının yapmış olduğu açıklamayı bizim kabul etmemiz mümkün değil. Öncelikle AYM başkanının laikliği öğrenmesi lazım. Türkiye'de şu anda laikliğin uygulaması nedir bunu da öğrenmesi lazım."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC'nin Kur-an kursları kararını değerlendirdi VİDEO

   

  "TAVIRLARI DEĞİŞMEZSE MÜSAMAHA GÖSTERMEYİZ"

  "Eğer tavır değişti değişti; değişmediği takdirde biz özellikle Kuzey Kıbrıs'ta inanç özgürlüğü noktasında, oradaki yavrularımızın Kuran eğitimi noktasında, onların eğitimlerine engel teşkil edilecek atılmasına asla müsamaha edemeyiz.

  Türkiye'de biliyorsunuz bu tür şeyler çözülmüştür. Kuzey Kıbrıs, bir Fransa değildir. Kuzey Kıbrıs, artık her şeyiyle Türkiye'deki uygulamalar neyse bunları uygulama safhasına geçirme durumundadır."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC nin Kur an kursları kararını değerlendirdi #1

  Cumhurbaşkanı Erdoğan KKTC nin Kur an kursları kararını değerlendirdi #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir