Dolar
8.3443
0.6756%
Euro
9.7496
0.7096%
Altın
1874.05
0.3308%
Borsa
1109.89
-1.5173%
G. Altın
502.777
1.0842%
Bitcoin
111822.53
-0.7082%
17ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 17 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi ve iş Forumu'nda

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye - Afrika Ekonomi ve İş Forumu Açılış Oturumu'na video konferans ile katıldı. Erdoğan, Afrika ülkelerini haklı davasında Azerbaycan'a destek olmaya davet etti.
  • Haber Merkezi
  • 08.10.2020 - 14:47
  • Güncelleme : 08.10.2020 - 14:47
  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi ve iş Forumu'nda

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye - Afrika Ekonomi ve İş Forumu Açılış Oturumuna Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantı ile katıldı.

  Erdoğan, video konferans yöntemiyle katıldığı forumda, Afrika ülkeleri, koronavirüs salgını ve Azerbaycan'ın topraklarını geri almasıyla ilgili önemli mesajlar verdi.

  "AZERBAYCAN, TOPRAKLARINI ÖZGÜRLEŞTİRME KONUSUNDA KARARLI"

  Erdoğan, konuşmasında, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırıları hakkında, "Ermenistan'ın uzlaşmaz tavırları ile kangrene dönmüş sorunun çözümü işgalin son bulmasıdır. Azerbaycan'ın, topraklarını özgürleştirme konusunda son derece kararlı olduğunu görüyoruz. Türkiye olarak tüm kalbimizle Azerbaycan'ın haklı mücadelesini destekliyoruz" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika ülkelerini Azerbaycan'a destek olmaya davet etti ViDEO

  "İNSANLIK OLARAK GERÇEKTEN ZORLU VE SANCILI BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ"

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

  "İnsanlık olarak gerçekten zorlu ve sancılı bir dönemden geçiyoruz. Şimdiye kadar 1 milyondan fazla insanın hayatına mal olan salgın son 1 asrın en büyük sağlık krizlerinden birisidir."

  "2008 krizinin küresel ekonomide açtığı yaralar henüz kapanmamışken Covid-19 salgını tüm dünyayı yeni belirsizliklerin içine sürüklemiştir."

  "Gelişmiş ülkelerin dahi hazırlıksız yakalandığı salgının özellikle Afrika kıtasındaki dostlarımızın yükünü ağırlaştırdığını görüyoruz. Kıta çok ciddi kayıplar yaşıyor."

  "Afrika halkları maalesef salgın karşısında kaderlerine terk edildi. Salgında hayatını kaybeden Afrikalı kardeşlerimiz için taziyelerimi sunuyorum."

  "İYİ DOST KÖTÜ GÜNDE ÇAĞRILMADIĞINDA GELENDİR"

  "İyi dost iyi günde çağrıldığında, kötü günde çağrılmadan gelendir. Biz de dost ve kardeşlerimizin yardımına koştuk.Din dil ırk renk ayrımı yapmadan 154 ülkenin destek çağrısına cevap verdik. Türk malı solunum cihazlarının, maskelerin Afrika'nın virüsle mücadelesine yaptığı desteği görmekten mutluluk duyuyoruz. Türkiye salgını en rahat göğüsleyen ülkelerden biri olmuştur."

  "Afrika'da yerel istihdama ve üretime en fazla katkıyı yapan bizim firmalarımızdır. Afrika'daki şirketlerimiz salgın döneminde özverili çalışmalarını sürdürdüler. Türk firmalarının Afrika genelinde üstlendiği projelerin değeri 70 milyar dolara ulaşmıştır. Yüz binden fazla Afrikalı emekçi, Türk yatırımcılar sayesinde istihdam imkanına kavuşmuştur."

  "Türkiye Afrika Sağlık Ortakları Platformu, sektörde kapsamlı ve kalıcı bir iş birliğine imkan sağlayabilir."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi ve iş Forumu nda #1

  "İHA, SİHA VE TİHA ÜRETİMİNDE ARTIK DÜNYANIN İLK 3-4 ÜLKESİ İÇİNDEYİZ"

  "Savunma sanayi Türkiye'nin son yıllarda adeta destan yazdığı sektörler arasındadır. Hayata geçirdiğimiz projelerle savunma sanayinde ülkemizin dışa bağımlılığını yüzde 70'lerden yüzde 30'lara düşürdük. İHA, SİHA ve TİHA üretiminde artık dünyanın ilk 3-4 ülkesi içindeyiz. Dünyanın ilk yüz savunma şirketi listesinde 7 firmayla temsil ediliyoruz."

  "Bin yılı aşan ortak tarihe rağmen maalesef Türkiye ile Afrika birbirine çok uzak görünüyordu. Ülkelerimiz arasına birçok suni engel örülmüş, ön yargılar hakikatlerin önüne geçmişti. İşe öncelikle bu ön yargıları yıkarak başladık."

  ERDOĞAN, ERMENİSTAN'IN HUKUKSUZ İŞGALİNE BİR KEZ DAHA DEĞİNDİ

  "Dağlık Karabağ'da sıcak çatışmalar yaşanıyor. Karabağ, 30 yıldır Ermenistan tarafından işgal edilmiş bir Azerbaycan toprağıdır. Ermenistan bu topraklardan, yapılan tüm çağrılara rağmen çekilmemiştir. Minsk Grubu da sorun çözme konusunda hiçbir irade göstermemiştir. Ermenistan'ın uzlaşmaz tavırları ile kangrene dönmüş sorunun çözümü işgalin son bulmasıdır. Azerbaycan'ın, topraklarını özgürleştirme konusunda son derece kararlı olduğunu görüyoruz. Türkiye olarak tüm kalbimizle Azerbaycan'ın haklı mücadelesini destekliyoruz."

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Afrika Ekonomi ve iş Forumu nda #2

  Görüş Bildir