Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
360.999
-0.33%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Geert Wilders hakkında suç duyurusu

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı, Geert Wilders hakkında hakaret içerikli paylaşımları nedeniyle "Cumhurbaşkanına hakaret" suçundan suç duyurusunda bulundu.
  • AA & Ensonhaber
  • 27.10.2020 - 10:13
  • Güncelleme : 27.10.2020 - 12:11
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Geert Wilders hakkında suç duyurusu

  Hollanda Özgürlük Partisi Genel Başkanı Geert Wilders, Twitter üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik hakaret içerikli bir karikatür paylaşımında bulunmuştu.

  Paylaşımın ardından Türkiye'den peş peşe tepkiler gelmişti.

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Gerçekleri yüzlerine söyleyince Avrupa’nın ezik ırkçıları yine kendini gösterdi." sözlerini, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise "Ahlaksız, insanlık düşmanı ve faşist Geert Wilders” ifadelerini kullanmıştı.

  Yaşanan bu olayın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın avukatı Hüseyin Aydın harekete geçti.

  SUÇ DUYURUSU

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvuran Aydın, "Cumhurbaşkanı'na Hakaret" suçundan suç duyurusunda bulundu.

  Yapılan suç duyurusunda, Wilders'in Erdoğan'ı hedef alan sözleriyle hakaret suçunu işlediği belirtildi. Dilekçede, söz konusu suçun cumhurbaşkanına yönelik olması nedeniyle ilgili yasa gereği Türk kanunlarının geçerli olacağı hükmü hatırlatıldı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Geert Wilders hakkında suç duyurusu #1

  "İHLAL EDİLEN DEĞER DEVLETİN SİYASAL İKTİDAR YAPISI"

  Anayasa'nın 104. Maddesi'ne göre, cumhurbaşkanının, devletin başı sıfatıyla Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk milletinin birliğini temsil ettiği hatırlatılan suç duyurusu dilekçesinde, cumhurbaşkanının bu istisnai konumunun, onun kişiliğinin görev ve sıfatıyla kaynaşmış olarak algılanmasını beraberinde getirdiği ifade edildi.

  Bu nedenle makama yönelmeyip kişiliğine karşı işlenmiş de olsa cumhurbaşkanına hakaret suçunun kişilere karşı suçlar içinde görünmemesi gerektiği vurgulandı.

  Kanun koyucunun bu kapsamda, cumhurbaşkanına hakaretin devlete karşı işlenmiş suçlar arasında düzenlemesini uygun gördüğü aktarılan dilekçede, "Bir başka anlatımla suç doğrudan doğruya cumhurbaşkanı olan kişiye işlenmekteyse de suçla korunan ve bu nedenle ihlal edilen değer devletin siyasal iktidar yapısıdır." değerlendirmesi yapıldı.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Geert Wilders hakkında suç duyurusu #2

  Söz konusu suça ilişkin yüksek mahkemenin içtihatlarına değinilen dilekçede, şüpheli Wilders'in sosyal medya paylaşımlarının düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde değerlendirilmesinin mümkün olmadığının altı çizildi.

  Bu durumun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesince (AİHS) de teyit edildiği vurgulanan dilekçede, "İfade özgürlüğü, sınırsız bir hak niteliği taşımamakta olup, sözleşmenin 10. Maddesi'nin 2'nci fıkrasında belirtilen amaçlarla sınırlandırılabilecektir. Bu durum, ifade özgürlüğünün mutlak bir hak niteliğini taşımadığını ve sayılan durumların varlığı halinde hakka müdahale imkanı verdiğini göstermektedir. Demokratik toplumdaki önemine rağmen ifade özgürlüğü mutlak nitelikte olmayıp bazı sınırlandırmalara tabiidir." denildi.

  Başkalarının şöhret ve haklarının korunması, özel hayata saygı hakkının da ifade özgürlüğünü sınırlandırılmasında meşru amaçlardan biri olarak hem AİHS hem de Anayasa tarafından kabul edildiği belirtildi.

  KAMU DAVASI TALEP EDİLDİ

  Dilekçede, şu ifadeler yer aldı:

  "Şüpheli Wilders, seçilmiş ilk Cumhurbaşkanımızı hedef alarak yazdığı yazıyla Sayın Cumhurbaşkanımıza karşı onur, şeref ve saygınlığını rencide edici ifadeler kullanmış, kişiliği, saygınlığı ve itibarını hedef alarak atılı suçu alenen işlemiştir. Sosyal medya sitesi aracılığıyla birçok kişiye ulaştığı açık olduğundan aleniyet unsuru gerçekleşmiş olup suçun nitelikli hali ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede şüpheli hakkında atılı suçtan soruşturma yapılarak hakkında kamu davası açılmasını talep ederiz."


  Görüş Bildir