Petrol
114.32
-0.08%
Euro
17.5592
0.00%
Dolar
16.3504
0.01%
Altın
973.22
0.06%
Borsa
2451
0.00%
Bitcoin
487.101
-0.04%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk onay

  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, torba yasayı onayladı.
  • 11.09.2014 - 19:34
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ilk onay

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan ilk onay #1

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, torba yasayı onayladı. Böylece Erdoğan, Köşk'e çıktıktan sonra cumhurbaşkanı olarak ilk yasayı onaylamış oldu.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6552 Sayılı Kanun (Torba Kanun) İş Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması ile Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun'u Anayasa'nın 89'uncu maddesinin birinci fıkrası ile 104'ncü maddesinin ikinci fıkrasının (a) bendi uyarınca yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.

  MADEN İŞÇİLERİNİN ÇALIŞMA SAATLERİ DÜŞÜYOR

  Kanuna göre, yeraltı maden işlerinde çalışanlar için yeraltındaki çalışma süresi haftada en çok 36 saat olacak, günlük çalışma süresi 6 saati geçemeyecek. Yeraltı işlerinde çalışan işçilerde kıdem şartı aranmayacak, bir gün dahi çalışanlar kıdem tazminatından yararlanabilecek.

  İşverenler, işçilerin ücretlerinin ödenip ödenmediğini kontrol etmekle ve varsa ödenmeyen ücretleri işçilerin banka hesabına yatırmakla yükümlü olacak. Zorunlu ve olağanüstü çalışılması gereken durumlar dışında, yeraltı maden işlerinde çalışanlara fazla mesai yaptırılamayacak.

  Yeraltı maden işlerinde çalışanlara zorunlu ve olağanüstü hallerde haftalık 36 saati aşan her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret, normal çalışma ücretinin saat başına düşen miktarının yüzde 100 artırılmasıyla ödenecek.

  Kanunla yeraltında çalışan işçiler için yıllık ücretli izin sürelerinin 4 gün artırılması öngörülüyor. Böylece, yeraltında çalışan ve 5 yıldan az kıdeme sahip bir işçinin iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi ile daha fazla belirlenmediği durumlarda en az 18 gün yıllık ücretli izin hakkı olacak.

  MADENCİLERİN EMEKLİLİK YAŞI 50'YE DÜŞÜYOR

  Maden işçilerinin 55 olan emeklilik yaşı 50'ye düşürülecek. Manisa Soma'daki maden faciasında hayatını kaybedenlerin eş ya da çocuklarından birisi, eşi veya çocuğu yoksa kardeşlerinden birisine istihdam sağlanacak. Ölenlerin SGK'ya olan bütün borçları silinecek ve hak sahibine aylık bağlanacak.

  İş adamları Soma'da hayatını kaybeden madencilerin yasal mirasçılarına konut yaptıracak ve bu konutlar kurayla dağıtılacak


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir