Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
321.003
-0.59%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Meral Akşener'e dava

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Meral Akşener'e dava

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meral Akşener'in 'Netanyahu' benzetmesi üzerine 250 bin liralık tazminat davası açtı.
  • AA & Ensonhaber
  • 20.05.2021 - 12:47
  • Güncelleme : 20.05.2021 - 14:02

  İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM Grup Toplantısı'ndaki konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili çirkin söylemlere yer vermişti.

  Meral Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu benzetmesi yapmıştı.

  Erdoğan, Akşener'in sözlerine sert bir dille yanıt vererek "Beni Netanyahu ile aynı kefeye koyacak kadar ahlaksızlaştı." ifadesini kullanmıştı.

  250 BİN LİRALIK TAZMİNAT DAVASI

  Bugün ise Erdoğan'ın avukatları harekete geçti. Avukat Hüseyin Aydın tarafından, Akşener hakkında 250 bin liralık manevi tazminat davası açıldı.

  Ankara Asliye Hukuk Mahkemesi'ne sunulan dava dilekçesinde, Akşener'in,  Erdoğan'ın kişilik haklarını ihlal edici mahiyette ve şahsiyet haklarına saldırı kastıyla fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu belirtildi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Meral Akşener e dava #1

  "NETANYAHU SİVİLLERİ KATLEDEN BİR FİGÜRDÜR"

  Erdoğan'ın, Müslümanlara ve Müslümanların kutsal mekanlarına yönelik yapılan saldırılara, haksız uygulamalara karşı çıkan ve mücadele veren tek lider olduğu vurgulanan dilekçede, "İsrail zulmüne karşı küresel ölçekte oluşan bilinç ve farkındalığın mimarlarının başında Sayın Cumhurbaşkanımız gelmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın dış politikaya dair vizyonu ve Müslüman coğrafyalardaki işgal ve katliam girişimlerine karşı emsalsiz direnişi, Filistin halkı gibi tüm mazlum milletler tarafından da takdir edilmektedir." ifadesi kullanıldı.

  Erdoğan'ın, Filistin'de yaşananlara karşı en güçlü tepkiyi gösteren ve insanlık dışı saldırıların sona ermesi için diplomatik kanalları harekete geçirmeye çalıştığı belirtilen dilekçede, şöyle devam edildi:

  "Cumhurbaşkanımızın, adalet ve hakkaniyete dayalı insani duruşunun tam karşısında bir siyasi figür olarak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bulunmaktadır. Bu figür, tüm İslam coğrafyasında olduğu gibi ülkemizde de çocukları dahi ayırmaksızın sivilleri katleden, insanların yerleşim yerlerine zorla el koyan, işgalci ve yayılmacı politikalar takip eden, İslam ve insanlık düşmanı biri olarak bilinmekte ve kabul edilmektedir."

  HAKARET KASITLI BENZETME

  Erdoğan'ın, Netanyahu'ya benzetilmesinin hakaret kastıyla yapıldığına dikkat çekilen dilekçede, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile Medeni Kanun'un ilgili hükümleri, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Yargıtay ve Anayasa Mahkemesi kararları dikkate alındığında, Akşener'in, ifade özgürlüğünün sınırlarını ihlal ettiği vurgulandı. Akşener'in kullandığı ifadelerle, ifade özgürlüğü ile kişinin itibarının korunmasına dair değerler arasında gözetilmesi gereken adil dengenin hiçe sayıldığına işaret edildi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dan Meral Akşener e dava #2


  Görüş Bildir