Cumhurbaşkanı Sözcüsü'nden Çözüm Süreci açıklaması

kalın

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın çözüm sürecine ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kalın'ın konuşmasından satır başları;

"BEYHUDE ÇABA İÇERİSİNDELER"

"Silahların bırakılması en büyük arzumuzdur. Son günlerde Cumhurbaşkanımızın bu işin karşısında olduğunu gösterenler beyhude çaba içerisindeler.

SORU VE CEVAP

- Yemen'deki gelişmeler malum. Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye bir talep oldu mu? Erdoğan'ın İran ziyaretinde bir değişiklik oldu mu?

Hayır, Sayın Cumhurbaşkanımız Nisan ayında İran'da olacak. Hatta bu ziyaret daha önemli hale geldi.

Husiler Aden'e de saldırınca Yemen'de seçilmiş başkan ülkeden kaçmak zorunda kaldı. Körfez ülkeleri olaya müdahale etti. Temennimiz siyasi diyalogla bu sürecin çözülmesi. Çevremizde yeteri kadar kan var.

ERDOĞAN TARTIŞMAYA MÜDAHALE ETMEDİ

- Bülent Arınç ve Melih Gökçek arasında yaşanan tartışma için Cumhurbaşkanı'nın bir müdahalesi oldu mu?

Hayır, cumhurbaşkanımızın bu konuyla ilgili bir teması trafiği olmamıştır. Sayın başbakanımız gerekli açıklamayı yaptığı için cumhurbaşkanlığı makamını ilgilendiren bir konu değildir.

Kalın: Erdoğan Arınç-Gökçek kavgasına müdahale etmedi İZLE

- İzleme heyetiyle ilgili bir gelişme var mı?

Çözüm süreci için en önemli adım silahların bırakılmasıdır. Daha önce de bu tür çağrılar oldu. Ama önemli olan ortaya konacak adımdır. Sayın Başbakanımızın Cumhurbaşkanımızı bilgilendirdiğini biliyoruz.

Tam bir silahsızlanma ortamı oluşursa, çözüm sürecinde amacı ulaşılmış olur. Acil olan silahsızlanmanın tamamlanmasıdır.

G20 ZİRVESİ

- Sayın Cumhurbaşkanının Bakanlar Kuruluna başkanlık edeceği bir tarih var mı? Önümüzde ABD gezisi var mı?

Kesin bir tarih yok. Geziler içinse zaten bilgilendirilirsiniz. AB ülkelerine yapacağımız ziyaretler AB gündemini sıcak tutmak içindir. G20 zirvesi öncesi tüm ülkelere gitme planımız var. G20 zirvesi içinde tüm hazırlıklar devam etmektedir.

- Türkiye Yemen konusunda İran'a neler söyleyecek?

Biz en başından beri mezhepsel ayrılığa karşıyız. İran bizim komşumuz, önemli bir ticaret ortağımız. Biz hiçbir ülkeye mezhepsel olarak bakmadık. Nükleer müzakerelerde Brezilya ve Türkiye'nin tavrı ortadadır. 2011'de bizim ortaya koyduğumuz çözüme 4 yıl sonra geldiler. O gün bize İran yanlısı diyenler bugün müzakarelere katılan ülkelere İrancı demiyor.

- Genelkurmayın bir açıklaması oldu. Mazıdağı'nda bir operasyon oldu. Çukurca'da saldırı oldu. Bunlar çözüm sürecini etkiler mi? Cumhurbaşkanı'nın kurucusu olduğu partinin seçim beyannamesinde başkanlık sistemi var mı?

Kamu düzeninden asla taviz verilmeyecektir. Bu saldırılar umarım bir daha olmaz. Sayın Cumhurbaşkanı başkanlık sistemini hep söylüyordu. Seçim beyannamesinde olup olmadığını Sayın Başbakanımız açıklaması uygun olur.

- Cumhurbaşkanı bir hastayı affetti. Kim bu acaba?

4. derece kanser hastası bir kişi. Sayın Cumhurbaşkanı affetmeyi uygun buldu."