Petrol
112.25
0.19%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
485.303
1.08%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Davutoğlu: Alman yetkililerden izahat bekliyoruz

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya'nın Türkiye'yi dinlediğine ilişkin çıkan haberler hakkında "Alman yetkililerden izahat bekliyoruz." dedi.
  • 18.08.2014 - 15:47
  Davutoğlu: Alman yetkililerden izahat bekliyoruz

  Davutoğlu: Alman yetkililerden izahat bekliyoruz #1

  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya’nın Türkiye’yi dinlediği yönündeki iddialara tepki gösterdi.

  DİNLEME YAPMALARI MAZUR GÖRÜLEMEZ

  Davutoğlu, Artvin Belediyesi'ni ziyaret etti. Ziyareti sırasında yaptığı basın açıklamasında, "Alman yetkililerden izahat bekliyoruz. İddialar gerçek dışı ise gerekli adımlar atılmalı, iddialar doğruysa tutarlı izahat verilmesi zarureti vardır.Dinleme yapmaları mazur görülemez." dedi.

  YAKINDAN TAKİP EDİLEN BİR KONUDUR 

  Davutoğlu, şöyle devam etti;

  "Bu, ittifak ilişkimizden gelen ahlaki bir sorumluluktur da aynı zamanda. O bakımdan Alman yetkililerden izahat bekliyoruz. Eğer bu iddialar gerçek değilse, onunla ilgili adımlar atılmalı ve basındaki ifadeler açıklığa kavuşturulmalıdır. Eğer bu iddialarda herhangi bir gerçeklik payı var ise de bu konularda bize en tutarlı izahat verilmesi zarureti vardır. Başbakanımızla da biraz önce istişarede bulunduk. Gerekli diplomatik girişimlerde bulunuyoruz. Yakından takip edilen bir konudur."

  ALMANYA'NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ BAKANLIĞA ÇAĞRILMIŞTI

  Alman Der Spiegel dergisi, Alman istihbarat servisi BND'nin hükümet tarafından 2009 yılında kendisine verilen talimat gereği Türkiye’ye yönelik istihbarat ve dinleme faaliyetlerini yürütmeye devam ettiğini yazmıştı. Dinleme ve istihbarat faaliyetleri hakkındaki iddialar üzerine Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir