Euro
10.3943
0.83%
Dolar
8.8722
1.26%
Altın
497.91
1.43%
Borsa
1.378
-1.69%
Bitcoin
367.403
-3.47%
19ºC
İstanbul
Güneşli 19 C

  Davutoğlu: Silopi'de operasyonlar tamamlandı

  Davutoğlu, Silopi'de PKK'ya yönelik operasyonların başarıyla tamamlandığını ve sokağa çıkma yasaklarının kaldırılacağını söyledi.
  • Ajanslar
  • 19.01.2016 - 16:03
  Davutoğlu: Silopi'de operasyonlar tamamlandı

  davutoglu

  Londra'daki temaslarının ardından bir basın toplantısı düzenleyen başbakan, ilçede yeni bir güvenlik yapılanmasına gidileceğini de açıkladı. "Bir daha bu sokaklar terör örgütünün insafına terk edilmeyecek" diyen Davutoğlu, operasyonların devam ettiği Cizre ve Sur gibi ilçelerde de sürecin aynı şekilde işleyeceğini ve tüm hendeklerin kapatılmasının ardından yeni bir güvenlik düzenlemesine gidileceğini ifade etti. Davutoğlu bahsettiği yeni güvenlik yapılanmasının detaylarına dair ise bilgi vermedi.

  KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPILACAK

  Operasyonların bittiği ilçelerde başta eğitim ve sağlık hizmetleri olmak üzere tüm kamu hizmetlerinin geri döneceğini ifade eden Davutoğlu, bu ilçelerin rehabilitasyona da alınacağını kaydetti. Davutoğlu bölge için planlanan kentsel dönüşüm sürecini de anlattı: "Yaşanamaz hale gelmiş evler var. Terör örgütünün duvarları delerek bağlantılandırdığı evler var. Viraneler tasviye edilerek hak sahiplerine imkanlar sağlayacak kentsel dönüşüm çalışması yürütülecek. Halkımıza en iyi barınak imkanlarını sağlayacak şekilde dönüştürülecek."

  İL MERKEZLERİNİN DEĞİŞTİRİLMESİ

  Hakkari ve Şırnak şehirlerinde il merkezlerinin değiştirilmesi konusuna da değinen Davutoğlu, bu adımın 'şehirlerin doğal gelişiminin sağlanması için' atıldığını kaydetti. Her iki kentin de il merkezinin kentlerin gelişimi için ideal konumda olmadığını söyleyen Başbakan, "Bu illerde daha etkin kamu hizmetinin sağlanması ve terör örgütü bağlamında güvenlik zafiyetlerinin giderilmesi için bu çalışmayı yapacağız" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir