Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
475.893
0.52%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C
  Davutoğlu'nun Tıp Bayramı konuşması

  Davutoğlu'nun Tıp Bayramı konuşması

  Başbakan Davutoğlu Van'daki Tıp Bayramı etkinliğinde sağlık çalışanlarının özlük haklarında yapılacak değişiklikleri açıkladı.
  • Haber Merkezi
  • 12.03.2016 - 13:12

  Davutoğlu nun Tıp Bayramı konuşması #1

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Van'da gerçekleştirilen programda, sağlık çalışanları için hayata geçirilecek düzenlemeleri açıklayarak, hekim ve diş hekimleri için emekli aylıklarının 2 bin 100 liradan 3 bin 100 liraya, uzman hekimlerde ise 2 bin 580 liradan 3 bin 250 liraya çıkarılacağının müjdesini verdi.

  EMEKLİLİK YAŞI 67'YE ÇIKARILACAK

  Davutoğlu ayrıca Sağlık Bakanlığı'nın çalışan hekimler için emeklilik yaşının 67'ye çıkarılması konusunda yeni bir yasal düzenleme yapacağını söyledi. Böylelikle hekimin kendi isteği, idarenin de onayıyla bu yaş her yıl bir yıl artırılarak, doktorlar 72 yaşa kadar çalışma hakkı elde edilebilecek.

  SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ŞİDDETLE MÜCADELE

  Başbakan Davutoğlu'nun Sağlık Bakanlığı tarafından Van'daki bir otelde düzenlenen "Tıp Bayramı" etkinliğinde yaptığı açıklamaya göre, hazırlanan genelge ve eylem planıyla sağlık çalışanlarına şiddet uygulayan hasta ve hasta yakınları, kolluk güçlerinin yetkisinde olan gözaltı uygulamasına maruz kalacak.

  Sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet olaylarında yasal işlemlerin takibi amacıyla ifadeler sağlık çalışanlarının görev yaptığı sağlık tesisinde alınacak.

  Davutoğlu'nun Tıp Bayramı konuşması VİDEO

  POLİS GÜVENLİKTEN SORUMLU OLACAK

  İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanacak protokol ile sağlık tesislerinden ve özel güvenlik personeli koordinasyonundan polis doğrudan sorumlu olacak.

  TEHDİT VE HAKARET EDENLER TUTUKLANABİLECEK

  Sağlık çalışanlarına yapılan tehdit ve hakaret suçlarında var olan tutuklama yasağı Türk Ceza Kanunu'nda yapılacak düzenlemeyle kaldırılacak. Bu kapsamda, sağlık çalışanlarını tehdit edenler ve sağlık çalışanlarına hakaret edenler tutuklanabilecek.

  Sağlık Bakanlığı hastaneleri yanında üniversite ve özelde çalışan tüm personele yönelik işlenen şiddet fiilleri, memurlara karşı işlenen suçlar gibi ceza artırımına tabi olacak.

  ÖZLÜK HAKLARINDA İYİLEŞTİRMELER

  Sağlık çalışanlarının özlük haklarına yönelik iyileştirici düzenlemeler de hayata geçirilecek.

  Bu kapsamda, yasal düzenlemeyle hekim ve diş hekimleri için emekli aylıkları 2 bin 100 liradan 3 bin 100 liraya, uzman hekimlerde ise 2 bin 580 liradan 3 bin 250 liraya çıkarılacak.

  Sağlık çalışanları için de emekli maaşı artışları konusunda yeni bir çalışma yapılacak. Bu haktan halen emekli olanlar ile kanun yürürlüğe girdikten sonra emekli olacaklar da yararlanacak. Ayrıca, hekim ve diş hekimlerinin dul ve yetimlerinin de söz konusu artıştan yararlanmaları sağlanacak.

  Unvanına ve çalıştığı sağlık tesisinin mülkiyetine bakılmaksızın tüm sağlık çalışanları fiili hizmet zammından, tuttuğu nöbet saatine göre 15 gün ile 90 gün arasında yararlanacak. Bu haktan yararlananlar için, 3 yıla kadar erken emeklilik hakkı elde etmenin yanı sıra 3 yıl fazla ikramiye ve emekli aylıkları bağlanma oranlarında artış söz konusu olacak.

  Sağlık Bakanlığında çalışan hekimler için emeklilik yaşının 67'ye çıkarılması konusunda da yeni bir yasal düzenleme getirilecek. Hekimin kendi isteği, idarenin de onayıyla bu yaş her yıl bir yıl artırılarak, doktorlar 72 yaşa kadar çalışma hakkı elde edilebilecek.

  Davutoğlu nun Tıp Bayramı konuşması #2


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir