Euro
11.1453
1.07%
Dolar
9.5384
0.61%
Altın
551.53
0.65%
Borsa
1.522
0.18%
Bitcoin
589.990
4.77%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C
  Demirtaş: İstiklal Marşı ırkçı bir dayatma olmamalı

  Demirtaş: İstiklal Marşı ırkçı bir dayatma olmamalı

  BUGÜN TV'de katıldığı programda soruları yanıtlayan Selahattin Demirtaş, İstiklal Marşı'nı ırkçı bir dayatma olarak niteledi.
  • 26.06.2015 - 05:24

  Demirtaş: İstiklal Marşı ırkçı bir dayatma olmamalı #1

  TBMM'deki yemin töreninde HDP'lilerin İstiklal Marşı'nı okumamasına dair sorulan bir soruya yanıt veren Demirtaş, şu açıklamalarda bulundu:

  "İSTİKLAL MARŞINI ZORLA OKUYACAKSIN DİYE BİR ŞEY Mİ VAR?"

  "Hayır özel bir tavır, tartışılmış bir şey yok ama "kahraman ırkıma bir gül" biz de mırıldandık ama yani "İstiklal Marşı'nı zorla okuyacaksın" diye bir şey mi var bilemiyorum yani. Saygı gösterildi, arkadaşlarımız ayağa kalktılar. İstiklal Marşı'nı ayakta dinlediler."

  "Evet, İstiklal Marşı'nın maneviyatını bilmiyor değiliz, kaynağını bilmiyor değiliz. Kurtuluş Savaşı'ndan çıkmış bir halkın o zor günlerde duygusunu, maneviyatını ifade eden bir marştır. Ve hepimiz ortak değerimiz olsun istiyoruz marş..."

  Demirtaş: İstiklal Marşı ırkçı bir dayatma olmamalı

  "İSTİKLAL MARŞI IRKÇI BİR DAYATMA OLARAK YAPILMAMALI"

  "Fakat bugün İstiklal Marşı... Herkes öyle hissetmeyebilir. Herkes öyle düşünmüyor olabilir ama bir ırkçı dayatma olarak da yapılmamalı. "Kahraman ırkıma bir gül, ne bu şiddet bu celal" diyen bir marştır. Hangi ırktan söz ediyor o? Yıl 2015. Şüphesiz Akif bunları yazdığında belki başka duygu ve düşüncelerle yazmıştı ama etnik kimliklerin, ırkın, mezhebin, dinin, inancın bu kadar çoğulcu bir toplumda bir arada yaşamasını savunduğumuz bir dönemde, ben sorgulayalım tartışalım demiyorum ama okumayana da "sen nasıl okumazsın" diye linç kampanyası da yapılmasın."

  Meclis'te HDP'liler İstiklal Marşı'nı okumadı

  Demirtaş: İstiklal Marşı ırkçı bir dayatma olmamalı #2

  Meclis'te Atatürk'e saygı duruşunda Demirtaş yoktu

  Demirtaş: İstiklal Marşı ırkçı bir dayatma olmamalı #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir