Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
484.435
-2.87%
10ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 10 C

  Demirtaş'ın Erdoğan seviciler sözüne HDP'liler kızdı

  Selahattin Demirtaş'ın "HDP içinde Erdoğan seviciler var" sözlerine HDP'li isimlerden tepki geldi.
  • Haber Merkezi
  • 10.12.2015 - 15:12
  Demirtaş'ın Erdoğan seviciler sözüne HDP'liler kızdı

  demirtas

  Selahattin Demirtaş, bazı HDP'li vekillerin “Erdoğan sevdalısı” olmaları nedeniyle aday gösterilmediğini ve parti içinde her zaman Erdoğan'cılar olduğunu ifade ederek yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

  Demirtaş'ın bu iddialarına HDP'li vekillerden yanıt gecikmedi. Sırrı Sakık Demirtaş'a "Açık konuş" çağrısı yaparken, Sırrı Sakık "Kimi kastettiğini sormak lazım" dedi.

  "DEMİRTAŞ'IN HEDEFİ SAKIK" DEDİLER

  İsmini vermeyen bazı HDP'liler Sırrı Sakık’ın milletvekilli olduğu dönemde Erdoğan’ın olduğu tüm ortamlarda kendisiyle selamlaştığı, sohbet ettiği, yakın temas kurduğu bu yüzden de Demirtaş’ın bir numaralı hedefi olduğunu belirtti. Al Jazeera’nin görüştüğü Sakık, Demirtaş’a sözlerine açıklık getirme çağrısı yaptı;

  "DEMİRTAŞ, SÖZLERİNE AÇIKLIK GETİR"

  “Buna açıklık getirmesi lazım, her tarafa çekilecek açıklamalara gerek yok. Direkt isim söylemesi gerek. Ben dimdik bir siyasetçiyim,  insan hakları gününde yani bugün 7.5 yıl hapis istemiyle yargılanıyorum. Bütün haksızlıklara karşı dimdik duruşumdan dolayı her seçimde aday olmam için birkaç ilden teklif alırım. Üstelik ben eski değilim, halen aktif siyasetin içindeyim.  Uzun yıllardır hareketimizin önem verdiği bir kentte seçimi kimse alamamış ben iki defa almışsam bunun bir anlamı vardır. Ben siyaseten yola devam ediyorum.”

  Sakık ayrıca "1 Kasım seçimleri öncesinde bana Gaziantep'ten İzmir'e kadar birçok ilde adaylık teklif edilmişti. Ama ben Ağrı'da ihtiyaç olduğu için bu teklifleri kabul etmedim" dedi.

  "KİMİ KASTETTİĞİNİ SORMAK LAZIM"

  7 Haziran döneminde liste dışı kalan vekillerden biri de Hasip Kaplan. Kaplan’ın ismi de bu doğrultuda dile getiriliyor. Kaplan da Demirtaş'a tepkili: “Partide iki dönem kuralı var. Ben bu kural yüzünden aday olmadım. Kimi kastettiğini Demirtaş’a sormak lazım.”

  ADİL ZOZANİ "BAŞKAN YAPTIRMAYACAĞIZ" SÖZLERİNE TEPKİLİYDİ

  Demirtaş’ın hedef aldığı konusunda bir çok HDP kaynağının hemfikir olduğu isimlerden biri ise Hakkari eski milletvekili Adil Zozani. Liste dışı kaldığı 1 Kasım seçimleri sonrasında konuşan Zozani, “Seni başkan yaptırmayacağız” sloganının yanlış olduğunu açıkça dile getirmişti. Akşam gazetesine konuşan Zozani, parlamenter sistem tartışmasına kapıları kapatmanın doğru olmadığını söylemişti.

  Bu üç isim de bugün milletvekili değil. Demirtaş da zaten açıklamasında "bunlar eski milletvekilleri" dedi. Ancak parti içinde çözüm sürecinin geldiği noktada HDP’nin rolü ve hükümet ile ilişkiler tartışmasını da dikkate alan bazı kaynaklar Selahattin Demirtaş’ın halen milletvekili olan bazı isimleri de kastetmiş olabileceği görüşünde.

  Demirtaş ın Erdoğan seviciler sözüne HDP liler kızdı #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir