Euro
15.3320
0.10%
Dolar
13.5332
0.03%
Altın
789.5270
0.01%
Borsa
1,979.83
-5.08%
Bitcoin
579.603
0.98%
2ºC
İstanbul
Hafif kar 2 C
  Demirtaş'tan Kılıçdaroğlu'na dokunulmazlık tepkisi

  Demirtaş'tan Kılıçdaroğlu'na dokunulmazlık tepkisi

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti'nin dokunulmazlık teklifini destekleyeceğini açıklayan CHP'ye tepki gösterdi.
  • Haber Merkezi
  • 15.04.2016 - 12:04

  Partisinin MYK toplantısı öncesinde "dokunulmazlıkların kaldırılması" konusunda CHP'nin tavrına ilişkin açıklamalarda bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Ana muhalefet partisinin bu basit ve ucuz tuzağı iyi hesap etmesi gerekir. Kendileri bilirler. Fakat bariz bir siyasi öç alma girişiminin bu kadar iştahla desteklenmesi çok büyük bir hatadır." dedi.

  Demirtaş tan Kılıçdaroğlu na dokunulmazlık tepkisi #1

  HDP Merkez Yürütme Kurulu, Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başkanlığında parti genel merkezinde toplandı. Demirtaş, toplantı öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı;

  "ÇOK BÜYÜK BİR HATA"

  "Partilerin kendi takdiridir. Kendileri bilirler. Fakat bariz bir siyasi öç alma girişiminin bu kadar iştahla desteklenmesi çok büyük bir hatadır. Bizim de dokunulmazlıkların sınırlaması ve kaldırılması konusunda bir teklifimiz var; hem evrensel hukuka uygun hem de Avrupa'daki demokratik ülkelerin referansıyla oluşturulmuş bir tekliftir.

  Demirtaş'tan Kılıçdaroğlu'na dokunulmazlık tepkisi VİDEO

  HDP'NİN TEKLİFİNİ DESTEKLESİNLER

  "Gerçekten 'dokunulmazlıkların kaldırılması' konusunda samimilerse buyursunlar HDP'nin teklifini desteklesinler, biz de evet diyelim. Dört parti hep birlikte dokunulmazlıkları sınırlayalım. Ama görünen o ki AKP'nin derdi, HDP'li milletvekillerini kendilerine bağlı ve bağımlı hamle gelmiş kendilerinden talimat alan yargının kucağına atmaktır.

  KILIÇDAROĞLU SORGUSUZ SUALSİZ DESTEKLİYOR

  Ana muhalefet partisinin bu basit ve ucuz tuzağı iyi hesap etmesi gerekir. Açık bir şekilde Anayasa'ya aykırı bir teklifin sorgusuz sualsiz destekleneceğini açıklamaları şaşırtıcıdır.

  VERİLMEYECEK HESABIMIZ YOK

  Takdir kendilerinindir; bizim Allah'tan başka kimseden korkumuz yok, verilmeyecek bir hesabımız yoktur. Soyguncular, talancılar milletin parasını çalanlar, evlerinde para bile dolduracak yer bulamayanların dokunulmazlığı olacak, bizim fikirlerimizden dolayı dokunulmazlıklarımız kaldırılacaksa bu bizim şeref madalyamız olur."

  3 PARTİ BİRLEŞTİKTEN SONRA YAPABİLECEĞİMİZ BİR ŞEY YOK

  Demirtaş, "HDP'nin hamlesi ne olacak?" ve "Sinne-i millet olacak mı?" sorularına ise "3 parti birleşip Anayasa'yı değiştirme kararı aldıktan sonra bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Yapacağımız tek şey, bu gerici siyasi intikam için parlamentoda Anayasa değişikliğini göze alan anlayışa karşı dik durmadır" yanıtını verdi.

  Demirtaş tan Kılıçdaroğlu na dokunulmazlık tepkisi #2


  Görüş Bildir