Euro
15.3065
1.61%
Dolar
13.4794
1.3%
Altın
772.02
1.4%
Borsa
1.857
0%
Bitcoin
779.175
2.46%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndan ilk görüntüler

  Demokrasi tarihimizde kara leke olan 27 Mayıs 1960 darbesinin 60. yılında Yassıada, yeniden düzenlemenin ardından ilk kez görüntülendi. Ada, Demokrasi ve Özgürlükler Adası adını aldı.
  • İHA
  • 27.05.2020 - 15:41
  Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndan ilk görüntüler

  Merhum Başbakan Adnan Menderes ve arkadaşlarının idam kararının verildiği Yassıada, 27 Mayıs 1960 darbesinin 60. yılında yeni adıyla Demokrasi ve Özgürlükler Adası olarak, kapılarını basın mensuplarına açtı.

  CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇILIŞI YAPACAK

  İlk kez görüntülenen adanın açılışı, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilecek.

  Yeniden düzenlenen adada; demokrasi ve milli iradeyi yansıtacak müze,  kütüphane, konferans salonu ve Demokrasi Feneri gibi birçok sembol yapı yer alıyor.

  Darbe yargılamalarına sahne olan spor salonu, 27 Mayıs Müzesi’ne dönüştürüldü.

  BİR ADADAN ÇOK DAHA FAZLASI

  Adadaki yapılardan biri de dünyanın demokrasi tecrübesi ve insan hakları tarihinin aktarıldığı Demokrasi ve Özgürlükler Müzesi olarak değerlendirildi.

  Kütüphanesi ve sergi alanlarıyla birlikte ada, bir açık hava müzesi olarak tasarlandı. Adada uluslararası alanda üst düzey katılımcıların da misafir edilebileceği dikkate alınarak 123 odalı kongre oteli, her türlü toplantıya ev sahipliği yapabilecek 500 kişilik kongre merkezinin yanı sıra cami, anıt ve park ve meydanlar da inşa edildi.

  Demokrasi ve Özgürlükler Adası'ndan ilk görüntüler- İZLE

  ADAYA YAPILAN FENER İSTANBUL'A YAKIN KIYILARDAN GÖRÜLEBİLECEK

  Adanın dikkat çekici yapılarından biri ise 24 metre yüksekliğindeki taş yüzeyli Demokrasi Feneri oldu. Fenerin ışığı yalnızca adadan değil, komşu adalardan ve İstanbul’un yakın kıyılarından da görülebilecek.

  Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda bulunan subay yatakhanesi müzeye çevrildi. Müzede Adnan Menderes’in sorgulandığı oda, hapishanesi, üniversite diploması, yargılandığı mahkeme salonları ve çocukluğunu geçirdiği odası bire bir aynısı tasarlanarak müzede yerini aldı.

  Demokrasi ve Özgürlükler Adası ndan ilk görüntüler #1

  DURUŞMA SALONU, BALMUMU HEYKELLER VE O DÖNEMİN GAZETE MANŞETLERİ...

  Öte yandan, duruşmanın yapıldığı mahkeme salonunda o tarih canlandırılarak o günün hakimleri ve savcılarının balmumundan heykelleri yapılarak salonda yerini aldı. Bunun yanı sıra yargılama salonunda, dönemin haber manşetlerinden bir zaman tüneli oluşturuldu.

  Adada aynı zamanda Tarihi Bizans sarnıcı ve zindanları, şato yapısı, seyir terasları, engelliler için yatay asansör, tarihi subay gazinosu, iskele idare ve kriz yönetim yapısı, karşılama yapısı, helikopter pisti, restoran ve personel yatakhanesi ile yönetim binası da yer alıyor.

  Demokrasi ve Özgürlükler Adası ndan ilk görüntüler #2

  Demokrasi ve Özgürlükler Adası ndan ilk görüntüler #3

  Demokrasi ve Özgürlükler Adası ndan ilk görüntüler #4

  Demokrasi ve Özgürlükler Adası ndan ilk görüntüler #5

  Demokrasi ve Özgürlükler Adası ndan ilk görüntüler #6

  Demokrasi ve Özgürlükler Adası ndan ilk görüntüler #7

  Demokrasi ve Özgürlükler Adası ndan ilk görüntüler #8

  Demokrasi ve Özgürlükler Adası ndan ilk görüntüler #9

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir