Devlet Bahçeli, Ziya Gökalp'in 97. vefat yılı dolayısıyla mesaj yayınladı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 97. vefat yılında Ziya Gökalp'i unutmadı.

Bahçeli, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Merhum Cemil Meriç'in de dediği gibi, fikir insanı için namus abeste direniş değil, hakikate teslimiyettir. 20. yüzyıla mühür vuran en önemli düşünce mimarlarımızdan birisi olan Merhum Ziya Gökalp hakikate teslim olan, bunu muazzam bir çalışmayla süsleyen şahsiyettir.

Merhum Gökalp aynı zamanda bir dönemin uyanık şuurudur. Büyük bir fikir hamulesine, yüksek bir idrake sahip olduğundan dolayı Türk milliyetçiliği fikriyatının zirvelerinden birisi olmayı gönlüyle kaleminin birbirini tamamlamasıyla hak etmiştir." ifadelerine yer verdi.

''TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN FİKİR RUHU''

Ziya Gökalp'i "fikir hayatının dağı" olarak tanımlayan Bahçeli, şöyle devam etti:

"Hayatın içinde, Türklüğün ruhunda, Türk tarihinin derinliklerinde adeta define aramış, bulduğunu da kavramsallaştırıp formüle ederek bizlere miras bırakmıştır. Aydının vazifesi aydınlık getirmekse bunu merhum düşünürümüz başarmıştır. Türkçülüğü, Türk milletini yükseltmek olarak tanımlayarak tarihin kopan halkalarını birleştirmiş, devirler arası tefekkür köprüsü kurmuştur.

O sadece vefat yıl dönümlerinde değil kültür meclislerinde, irfan sohbetlerinde, fikir ve düşünce mahfillerinde gıptayla anılmıştır. Türkiye'nin siyasi ve fikri gelişmesinin geri planında esasen Merhum Gökalp'in mütefekkir soluğu, yılmaz kalemi, radyuma benzeyen beyni yer almaktadır. Diyebiliriz ki, Türkiye Cumhuriyeti'nin fikir kutbu, ana dinamiği, sis bulutunu dağıtan münevveri Ziya Gökalp'tir."

Devlet Bahçeli, Ziya Gökalp'in 97. vefat yılı dolayısıyla mesaj yayınladı

''RUHU ŞAD, MEKANI CENNET OLSUN''

Bahçeli, Ziya Gökalp'in siyasetçi, şair, eğitimci, gazeteci vasıflarının yanı sıra ve bunlardan daha da önde milli bir aydın olarak gönüllerde taht kuran, yolu aydınlatan, Türk milliyetçiliğini sosyolojik bir bakışla yorumlayan, müstesna eserleriyle iz bırakan isim olduğuna işaret etti.

Ziya Gökalp'e vefatının 97'inci yılında Allah'tan rahmet dileyen Bahçeli, "Bizlere emanet ettiği fikir meşalesini gururla taşıyacağımızı bilvesile ifade ediyorum. Ruhu şad, mekanı cennet olsun diyorum." ifadelerini kullandı.Devlet Bahçeli, Ziya Gökalp'in 97. vefat yılı dolayısıyla mesaj yayınladı

Devlet Bahçeli, Ziya Gökalp'in 97. vefat yılı dolayısıyla mesaj yayınladı