Euro
15.3369
0.02%
Dolar
13.4395
0.01%
Altın
786.0840
0.00%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
568.559
-2.67%
7ºC
İstanbul
Hafif yağmur 7 C
  Devlet Bahçeli'den Anayasa Mahkemesi açıklaması

  Devlet Bahçeli'den Anayasa Mahkemesi açıklaması

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi'nin yeni hükümet sistemine uygun şekilde yeni baştan yapılandırılması gerektiğini söyledi.
  • AA
  • 30.09.2020 - 15:46
  • Güncelleme : 30.09.2020 - 15:46

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Anayasa Mahkemesi (AYM) hakkında açıklamalarda bulundu.

  Devlet Bahçeli, AYM’nin yeni hükümet sisteminin doğasına uygun bir şekilde yeni baştan yapılandırılması gerektiğini belirterek, "Parlamenter Sistem’in oluşturduğu kurumların yeniden yapılanması ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne fonksiyonel açıdan müzahir noktaya taşınması artık kaçınılmaz bir zarurettir." ifadelerini kullandı.

  "YENİDEN MASAYA YATIRILMALI"

  Bahçeli, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

  "Demokrasinin ilkeleriyle ve aziz milletimizin iradesiyle temellenen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni darbelerin ardından tesis ve tezahür eden kurumların küflü prangalarından kurtarmak asıl olmalıdır. Bunlardan birisi de ilk defa 1961 Anayasası ile hukukumuza giren, esas itibarıyla 1960 darbesinin oluşturmak istediği demokrasi dışı yapıyı korumak için ihdas edilen Anayasa Mahkemesi’dir.

  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin sağlıklı bir zeminde devamını ve güçlenmesini mümkün kılacak reformların gecikmeksizin yapılması acil bir ihtiyaçtır. Ahlaki ve siyasi bir uzlaşmayla, 1960 darbesinin bütün izlerinin ortadan kaldırıldığı, zulüm olan yargılamaların tüm sonuçlarının yok sayıldığı bir dönemde, Anayasa Mahkemesi de tüm unsurlarıyla yeniden masaya yatırılmalıdır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ruhu ve esaslarıyla birlikte, yüksek demokratik standartlar bunu gerektirmektedir.

  "DİVAN-I ALİ KURULMASI GÜCE GÜÇ KATACAKTIR"

  Türkiye’nin demokratikleşme sürecini hızlandıran Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle çelişmeyecek demokratik, etkin, adil, tartışmaların odağı olmaktan çıkarılmış bir 'Yüce Mahkeme', deyim yerindeyse bir 'Divan-ı Ali' kurulması Türkiye’nin gücüne güç katacaktır.

  Siyaset kurumunun görevi, yaşanan karanlık dönemlerin muhasebesi ile geleceğin Türk asırlarının, Türk nesillerinin ihtiyaçlarını tespit etmek, kudretli devlet inşası için gerekli demokratik adımları ve atılımları süratle hayata geçirmektir.

  Devlet Bahçeli den Anayasa Mahkemesi açıklaması #1

  "SON ZAMANLARDA VERİLEN KARARLAR SANCILI VE SAKATTIR"

  Geçmişin hüzünlü ve kaotik dönemlerinden hukuken, fiilen, fikren ve ruhen kurtuluş bu şekilde sağlanacaktır. Anayasa Mahkemesi’nin son zamanlarda verdiği kararlar sancılı ve sakattır. Hak ihlalleri adı altında, milli haklara ve adalet duygusuna telafisi imkansız zararlar verilmektedir. Türkiye darbelerle yüzleştikçe, darbelerin demokrasi karşıtı kurumlarıyla hesaplaştıkça istikbal ve istiklalini sarsılmaz biçimde güvenceye alacaktır.

  Yeni Yasama Yılı'nın başlangıcında bu konunun samimi, sağduyulu, önyargısız, demokrasi ahlakına ve milli gerçeklere münasip ölçülerde değerlendirilip tartışmaya açılması halisane beklentimizdir."


  Görüş Bildir