Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
486.163
2.37%
16ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 16 C

  Devlet zirvesindeki 76 telefon doğrudan dinlendi

  Bilirkişinin TİB’de yaptığı araştırma raporuna göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı sırasında kullandığı dahil devletin zirvesindeki 76 kriptolu telefon, “doğrudan” dinlendi.
  • 06.09.2014 - 09:36
  Devlet zirvesindeki 76 telefon doğrudan dinlendi

  Devlet zirvesindeki 76 telefon doğrudan dinlendi #1

  Ankara Gölbaşı Başsavcılığı’nın “usulsüz dinleme” ve “casusluk” iddialarıyla Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) 31 Mayıs’ta başlattığı incelemetamamlandı. 3 ay süren ve 2 bin 200 server’ın imajının alındığı incelemeyi yapan 8 kişilik bilirkişi heyeti, raporunu tamamladı. Son düzeltmeleri yapılan rapor; “usulsüz dinleme”, “kriptolu telefonlar” ve “kayıt silme” başlıklarını taşıyan 3 klasörden oluşuyor.

  RAPORDA BÜTÜN AYRINTILARA YER VERİLDİ

  Taslağı Gölbaşı Savcılığı’na sunulan raporun “usulsüz dinleme” başlıklı klasöründe Adana, İzmir ve Ankara’daki “yasadışı dinlemelere” ve “kod adı ya da takma adla” yapılan dinlemelere ait bulgulara yer verildiği öğrenildi. “Kayıt silme” başlıklı klasörde ise silindiği belirtilen log kayıtlarına ait tespitler yer aldı. Raporda, bilirkişilerin bu kayıtları kurtarmak için ses dosyalarının tutulduğu server’larda “kılı kırk yaran” bir inceleme yaptığı ve bu kayıtların büyük bölümünün kurtarıldığı kaydedildi. “Kriptolu telefonlar” başlıklı klasörde de bir kısmı eski olmak üzere devletin zirvesine ait 76 kriptolu telefonun dinlendiğinin tespit edildiği belirtildi.

  ERDOĞAN DOĞRUDAN DİNLENDİ

  Raporda, Başbakan Erdoğan’ın “herhangi bir kişi üzerinden dolaylı değil, doğrudan dinlenildiği” vurgusu yapılıyor ve dinlendiği belirtilen kriptolu telefonların ses dosyalarına ulaşıldığı kaydediliyor. Savcılık, bu raporun ardından Başbakanlık Teftiş Kurulu’nun raporunda ‘şüpheli’ olarak yer alan dönemin TİB Başkanvekili Osman Nihat Şen’in de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi hakkında hukuki işlem yapacak. Savcılığın bu konuda önünde Danıştay engeli bulunuyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, bu kişiler hakkında soruşturma izni verdi; ancak, dosya itiraz nedeniyle Danıştay’a gitti. Danıştay’ın soruşturma izinlerine ilişkin kararını kısa süre içinde vermesi bekleniyor


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir