Euro
15.4301
0.63%
Dolar
13.5348
0.72%
Altın
787.5820
0.19%
Borsa
2,064.21
-1.03%
Bitcoin
573.455
-1.38%
6ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 6 C

  Dilek Öcalan'ın yemini dış basında

  Dilek Öcalan'ın TBMM'ye girişini, İngiliz basını gazetesine taşıdı.
  • Ajanslar
  • 24.06.2015 - 11:24
  Dilek Öcalan'ın yemini dış basında

  Dilek Öcalan ın yemini dış basında #1

  Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan'ın Meclis'e girmesi, İngiliz basınında geniş yer buldu. İngiliz Haber ajansı Reuters, HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan’ın TBMM’ye girişiyle ilgili bir Haber yayımladı.

  "HAPİSTEKİ KÜRT LİDERİN YEĞENİ"

  Guardian, Daily Mail ve El Arabiya’nın da yer verdiği “Hapisteki Kürt liderin yeğeni parlamentoda” başlıklı haber, “Birçok Türk için Öcalan ismi, silinmez bir şekilde, 40 bin kişinin öldüğü Kürt isyanının lideri olarak lanetlenen adamla bağlantılı. Ancak salı günü bir Öcalan, ülkenin en genç parlamenterlerinden biri oldu” sözleriyle başlıyor.

  SAYIN ÖCALAN

  28 yaşındaki Dilek Öcalan’ın PKK lideri Abdullah Öcalan’ın yeğeni olduğu bilgisine yer verilen haberde, Öcalan’ın HDP’den milletvekili seçilmesinin, Türkiye’nin son yıllarda “dikkate değer bir değişim geçirdiğinin altını çizdiği” vurgulanıyor. Bu durumun Öcalan ismi üzerinde oluşan onlarca yıllık tabuyu yıktığını belirten Reuters’ın haberinde, yemin sırasında Öcalan’a “Sayın Öcalan” şeklinde hitap edildiği ifade edilerek, “Çok sayıda insan, geçmişte aynı ifadeyi amcası için kullanmaları nedeniyle yargılandı” denildi.

  Dilek Öcalan TBMM'de yemin etti VİDEO

  Yazının bir bölümü şu şekilde:

  "ON YIL ÖNCE DÜŞÜNÜLEMEZDİ"

  “On yıl önce Dilek Öcalan’ın parlamentoda bulunması düşünülemezdi. Dilek Öcalan, yerel medyaya yakın zamanda, ‘İlk olarak kendimi kadınların ve gençlerin temsilcisi olarak görüyorum’ açıklamasını yaptı; Kürt olabilirim, ama tüm sömürülen, ezilen, görmezden gelinen grupları, tüm halkları, kültürleri, inançları ve dilleri temsil edeceğim."

  "14 MİLYON KÜRT İÇİN DİKKATE DEĞER BİR DEĞİŞİM"

  Guardian'da yer alan haberde, "Dilek Öcalan'ın Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili olarak parlementoya girişi, son yıllarda Türkiye'nin 14 milyon Kürdü için dikkate değer bir değişim oldu" denildi.

  Guardian, bu olayın aynı zamanda onlarca yıldır bu isimle ilgili bir tabuyu da yıktığını belirtiyor.

  Gazete, Dilek Öcalan'ın parlementoda boy göstermesinin 10 yıl öncesine kadar "akla hayale sığmayan" bir şey olduğunu, ancak bugün bu durumun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde gerçekleşebildiğini  "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milliyetçilerin öfkesine rağmen cesurca Abdullah Öcalan ve onun Kürdistan İşçi Partisi (PKK) ile müzakerelere başladı ve amcasının hapishaneden yaptığı açıklamaların birçoğu da Dilek tarafından ulaştırıldı" sözleriyle ifade etti.

  ABDULLAH ÖCALAN ADAYLIĞA KARŞI ÇIKMIŞTI

  Guardian, erkek kardeşi Mehmet Öcalan'ın nisan ayında Doğan Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, Abdullah Öcalan'ın muhtemelen Dilek Öcalan'ın adaylığına karşı çıktığını söylediğini de kaydediyor.


  Görüş Bildir