Euro
15.2257
-0.11%
Dolar
13.4729
-0.03%
Altın
800.4150
-0.09%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
510.145
2.70%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C
  Dışişleri Bakanlığı: BAE'yi halkın vicdanı affetmeyecek

  Dışişleri Bakanlığı: BAE'yi halkın vicdanı affetmeyecek

  ABD, İsrail ve BAE'nin ortak bildirisine Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi. Bakanlık, "Bölge halklarının vicdanı, Birleşik Arap Emirlikleri'ni asla affetmeyecektir" açıklamasında bulundu.
  • AA
  • 14.08.2020 - 09:08

  Dışişleri Bakanlığı’ndan; ABD, İsrail ve BAE tarafından açıklanan ve İsrail-BAE ilişkilerinin bütünüyle normalleştirilmesini öngören ortak bildiriyle ilgili yazılı açıklama yapıldı.

  Filistin halkı ve yönetiminin bildiriye tepkisinin Türkiye tarafından “haklı” bulunduğunun altı çizildi.

  HİÇBİR İNANDIRICILIĞI YOK

  2002 yılında Suudi Arabistan öncülüğünde Arap Ligi tarafından geliştirilen ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nca da desteklenen Arap Barış Planı’nın, BAE tarafından tek yanlı bir tasarrufla ortadan kaldırılmaya çalışılmasının son derece endişe verici olduğu vurgulandı.

  “Hal böyle iken, söz konusu üçlü bildiriyi Filistin davasına destek olarak takdim etmenin hiçbir inandırıcılığı yoktur.” denilen açıklamada, Türkiye’nin tepkisi şöyle dile getirildi:

  "BAE'NİN TAVİZ VERME YETKİSİ HİÇBİR ŞEKİLDE YOKTUR"

  “Zaten ölü doğan ve hiçbir geçerliliği olmayan ABD planı üzerinden gizli hesaplar yapmaya çalışan BAE, bu şekilde Filistin'in iradesini de yok saymaktadır. BAE liderliğinin Filistin halkının ve yönetiminin rızası hilafına Filistin adına İsrail'le müzakereler yürütme ve Filistin açısından hayati önem taşıyan konularda taviz verme yetkisi hiç bir şekilde yoktur.

  Kendi dar çıkarları uğruna Filistin davasına ihanet ederken, bunu adeta Filistin için yapılan bir özveri gibi takdim etmeye çalışan BAE'nin bu riyakar davranışını tarih de, bölge halklarının vicdanı da unutmayacak ve asla affetmeyecektir.”

  Dışişleri Bakanlığı: BAE yi halkın vicdanı affetmeyecek #1


  Görüş Bildir