Euro
15.2716
0.84%
Dolar
13.4717
0.71%
Altın
793.5920
0.46%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
484.100
-7.17%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C

  Dışişleri Bakanlığı: Türkiye'nin Azerbaycan'a desteği tamdır

  Dışişleri Bakanlığı, Ermeni güçlerinin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine yönelik saldırılarına karşılık, "Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız" ifadelerini kullandı.
  • AA
  • 27.09.2020 - 10:47
  • Güncelleme : 27.09.2020 - 10:47
  Dışişleri Bakanlığı: Türkiye'nin Azerbaycan'a desteği tamdır

  Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Ermenistan’ın bu sabah Azerbaycan’a karşı başlattığı saldırı hakkındaki soruya yazılı cevap verdi.

  Aksoy, Ermenistan Silahlı Kuvvetleri'nin bu ‪sabah ateşkesi ihlal ederek cephe hattında Azerbaycan ordusu ile Terter rayonuna bağlı Kapanlı, Ağdam rayonuna bağlı Çıraklı ve Ortakerbent, Fuzuli rayonuna bağlı Alhamlı ve Şükürbeyli ve Cebrail rayonuna bağlı Çocukmercanlı köylerini ağır silahlarla yoğun şekilde ateşe tuttuğunu öğrendiklerini belirtti.

  "SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUZ"

  "Uluslararası hukukun açık ihlali olan ve sivil kayıplara da yol açan Ermeni saldırısını şiddetle kınıyoruz." ifadesini kullanan Aksoy, bu saldırılarla Ermenistan'ın, bölgede barış ve istikrarın önündeki en büyük engel olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurguladı.

  "AZERBAYCAN NASIL İSTERSE O ŞEKİLDE YANINDA OLACAĞIZ"

  Aksoy, şu ifadeleri kullandı:

  "Azerbaycan, halkını ve toprak bütünlüğünü korumak için meşru müdafaa hakkını elbette kullanacaktır. Bu süreçte, tek yürek olarak Türkiye’nin Azerbaycan’a desteği tamdır. Azerbaycan nasıl isterse, o şekilde yanında olacağız.

  "BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ"

  Uluslararası toplumu da haklının yanında durmaya davet ediyoruz. Bu vesileyle, şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa ve Can Azerbaycan’a başsağlığı diliyoruz."


  Görüş Bildir