Euro
15.4554
0.18%
Dolar
13.5542
0.26%
Altın
791.7630
0.27%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
581.533
-0.38%
3ºC
İstanbul
Açık 3 C

  Diyanet Başkanı'ndan Kurban Bayramı açıklaması

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ankara'da kurban kesim organizasyonu tanıtım toplantısında Kurban Bayramı ile ilgili açıklamalarda bulundu.
  • 17.09.2014 - 11:57
  Diyanet Başkanı'ndan Kurban Bayramı açıklaması

  Diyanet Başkanı ndan Kurban Bayramı açıklaması #1

  Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ankara'da düzenlenen kurban kesim organizasyonunun tanıtım toplantısında yaklaşan Kurban Bayramıyla ilgili konuşma yaptı.

  İşte konuşmadan satır başları;

  "Namaz, hac, kurban gibi ibadetler elbette çok önemlidir ancak bunların arkasında mana ve hikmeti kaybettiği zaman gayeye ulaşmak mümkün değildir.

  GAYE TÜM İNSANLARIN FAYDASINA SUNMAKTIR

  Kestiğiniz kurbanların etleri ve kanları Allah'a ulaşacak değildir. İslamın gayesi kurban, kurbanın gayesi Allah içindir. Gaye yaratıcıya yakın olmaktır. Ama sebep onu hayra dönüştürerek bütün insanların faydasına sunmaktır.

  KURBAN VE HAC BİRBİRİNİN PARÇASIDIR

  Çok kıymetli kardeşlerim hac ibadeti ile kurban ibadeti birbirinin parçasıdır. İslam ümmetleri tarafından takdim edilmiştir. Peygamber Efendimizin hayatı boyunca kurban kesmediği bir yıl olmamıştır. Dolayısıyla İslama çok önem vermiştir. Bir taraftan müslümanlar hac ibadetini yaparken, Kabeyi tavaf ederken, kurban keserken dünyanın muhtelif yerlerinde müslümanlar da kurban keserek bu ümmete katılırlar ve hep birlikte bu ibadetin içinde Allah'a yakın olmanın yollarını ararlar.

  HAYVAN KESİLİRKEN ŞEFKATLİ OLUNMALIDIR

  Her sene Diyanet İşlerinin kurbanla ilgili çok önemli ikazları oluyor üzerinde önemle durduğumuz çok önemli hususlar var. Bu  hususları tekrar etmeye devam edeceğiz. Bir tanesi, kurban ibadetini ifa ederken mümin şefkatini ve merhametini asla elden bırakmayacak. Keseceği hayvana şefkatli olmak zorundadır.

  BİZİ ALLAH'TAN UZAKLAŞTIRACAK DAVRANIŞLARDAN UZAK DURMALIYIZ

  İkinci üzerinde durduğumuz husus, bizi Allah'a yakınlaştıracak ibadeti ifa ederken ondan uzaklaştıracak davranışlardan uzak durmalıyız. Usulüne aykırı sağda solda hayvana eziyet etmemeliyiz.''


  Görüş Bildir