Euro
11.0587
-0.07%
Dolar
9.4973
-0.4%
Altın
547.97
-0.36%
Borsa
1.519
0.67%
Bitcoin
566.806
-4.82%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C
  Güven: Ölen teröriste ağlamayan insan değildir

  Güven: Ölen teröriste ağlamayan insan değildir

  Diyarbakır Emniyet Müdürü: Her teröriste içim acır. Bir çocuk dağa çıkmışsa hepimizin bunda payı var
  • 07.10.2012 - 14:05

  Güven: Ölen teröriste ağlamayan insan değildir #1

  Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven: ''Bir ölen teröriste ağlamayan, insan değil. Bir teröristi, enterne edemiyorsak, devlet değiliz. Bir çocuğun dağa çıkmasını engellemiyorsak suç bizdedir" dedi.

  "ÖLEN TERÖRİSTE AĞLAYAMIYORSANIZ İNSAN DEĞİLSİNİZ"

  Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, bir üniversitede verdiği konferansta salondakilerin dikkatini çekmek için büyük ünlemlerle bakacakları bir cümle kurduğunu belirterek, “Dağda ölen teröriste ağlayamıyorsanız insan değilsiniz demiştim. İnsan katleden, canavarlaşmış bir teröristi de enterne edemiyorsanız devlet değilsiniz. Ben bu iki duygu arasında gidip geliyorum. Benim yitik evladım dağa çıkmış, keşke ulaşabilseydim, keşke ona normal bir hayat sunabilseydim. Keşke onun terörist olmasına mani olabilseydim diye ağladım. Her teröriste de içim acır. Bir çocuk dağa çıkmışsa hepimizin bunda payı var” dedi.

  DİYARBAKIR EMNİYET MÜDÜRÜ: TERÖRİSTE AĞLAMAYAN İNSAN DEĞİLDİR

  Güven: Ölen teröriste ağlamayan insan değildir #2

  Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne atanan Recep Güven basın mensupları ile tanışma toplantısı düzenledi. Diyarbakır Polisevi’nde düzenlenen toplantıda konuşan Emniyet Müdürü Recep Güven, Diyarbakır'a 16 yıldan sonra gelip göreve başlamamın ağır sorumluluğunu ve mutluluğunu yaşadığını söyledi. Bu iki duygunun aslında öyle kolay kaldırılamayacağını kaydeden Güven, Diyarbakır'da 1991-1996 yılları arasında görev yaptığını söyledi.

  "BU SORUNU EL BİRLİĞİYLE BÜYÜTTÜK"

  O yılların en zor yıllar olarak bilindiğini dile getiren Güven, “Keşke yaşanmasıydı, hiç olmasaydı dediğimiz bir süreçte Diyarbakır'da hizmet vermeye çalışmıştım. Bir zamanlar yapmaya çalıştığım projelerim vardı. 16 yıl sonra buraya tekrar geldiğimde meslektaşlarımın bütün hayallerimi gerçekleştirmek temelli emek verdiklerini, işlerine yüreklerini koyduklarını gördüm. Umutlandım. Diyarbakır halkını çok seviyorum. Boşaltılan her köyün, aslında geleceğimize tehdit olduğu bir gerçeği var. Faili meçhule giden insanların her hangi bir sisteme tabi olamayacağını da biliyorum. Belki bir mecburiyet, belki acil bir kararla yapıldı. Geçmişi eleştirmek gibi bir olumsuzluğa girmek istemem. Ama bugün yaşadığımız sorunun temelinde bunlar var. Kimimiz susarak, kimimiz vurgulayarak, kimimiz kaçarak, kimimiz de vurarak bu sorunu elbirliğiyle büyüttük. Kendi insanlarımızla aramızda kocaman sorunlar çıkardık. Şimdi ise toparlanmaya ve normalleşmeye çalışıyoruz. Yükümüzün çok büyük olduğunu biliyorum. Sadece polisle çözülecek bir sorun olmadığını da biliyorum. Güvenlikçi yaklaşımlarıyla bu işin çözülmeyeceğini en iyi bilenlerden biriyim” diye konuştu.

  "VATANDAŞLARLA ARAMIZDA BAĞ OLUN"

  Bundan sonra yine el birliğiyle bu hale getirilen sıkıntılardan çıkmaya çalışacaklarını belirten Emniyet Müdürü Recep Güven, polis teşkilatının en büyük yardımcılarının gazeteciler ve halk olduğunu söyledi. Sıkıntılı bir ortamdan gelmiş olmanın ağır yükü altında olduklarını söyleyen Recep Güven, çok ciddi sorunlarının olduğunu ve bunları arkadaşları ile tahlil etmeye çalıştıklarını kaydetti. Göreve başladığında sorunları ortaya koyduklarını ifade eden Güven, hep beraber bir yol haritası çizdiklerini söyledi. Önceliklerini belirlediklerini açıklayan Güven, Diyarbakır'da çok iyi, çok güzel insanlar olduğunu belirtti. İnsana verilen hizmetin karşılığını mutlaka aldıklarını söyleyen Güven, “İnsanımız vefakardır, kıymetlidir. Biz bir adım gitsek Diyarbakır halkı bize koşarak gelir, biz onu biliyoruz. Bir zamanlar bunları yaşadım. Göreve başladığım günden buyana ele geçirilen bombaların ve asayiş müdürlüğüne yönelik saldırıyı da vatandaşımızın sayesinde engellemiş olduk. Devlet insanlara hizmet için var. Halk, bize çok ciddi desteklerde bulunuyor. Beni şaşırtacak kadar ihbarlar geliyor. İnsanlar huzurlarına sahip çıkıyorlar. Bunu gördüm. Bizim eksiğimiz varsa lütfen bunu da düzeltin. Bizi en iyi gözetleyen sizlersiniz. Vatandaşlarla aramızda bir bağ olun” şeklinde konuştu.

  "TERÖRİSTİ ENTERNE EDEMİYORSANIZ DEVLET DEĞİLSİNİZ"

  Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven, konuşmasında bir konferans için davet edildiği Bahçeşehir Üniversitesi’nde yaşadıklarını da anlattı. Güven, “Konferans esnasında, salondakilerin büyük ünlemlerle bakacakları bir cümle kurdum. 'Dağda ölen teröriste ağlayamıyorsanız insan değilsiziniz' demiştim. İnsan katleden, canavarlaşmış bir teröristi de enterne edemiyorsanız devlet değilsiniz. Ben bu iki duygu arasında gidip geliyorum. Benim yitik evladım dağa çıkmış, keşke ulaşabilseydim, keşke ona normal bir hayat sunabilseydim. Keşke onunu terörist olmasına mani olabilseydim diye ağladım.

  "HER TERÖRİSTE İÇİM ACIR"

  Her teröriste de içim acır. Bu coğrafya çok güzel bir coğrafyadır. İnsanıyla, tarihi dokusuyla o kadar güzellikler yetiştirmiş ki. Fakat şimdi canavarlar üretiyoruz. Nedeni ise, eğitimsizlikten, kontrolsüzlükten, insana ulaşamadığımızdan, insan odaklı hizmet veremediğimizdendir. Biri dağa çıkmışsa bundan hepimizin payı var. Benim karakoldaki memurumun kötü davranmasıyla, yapılan aşırı güçten ötürü nedenler var. Konuşacağız, hep beraber hareket edeceğiz. Çünkü kaybettiğimiz insandır. Patır patır insan ölüyor bu yanlış yolda. Her birinin hayalleri var. İnsanları öldürüyoruz. Diğerlerinin yüreklerine kin yerleştiriyoruz.

  "ÖNCE VATAN DEĞİL ÖNCE İNSAN"

  Çocuğu sorguluyorum, gözlerimin içine nefretle bakıyor. Neden böyle baktığını soruyorum, ‘Siz bize işkence yapıyorsunuz’ diyor. Efsanelerle bir dünya yaratmış kafasında. Acı çektik ama yeni acılarla bunu sürdüremeyiz. Yeni acılar, yeni kinler oluşturur. Burada hep beraber güzel bir dünya kuralım. Teslim olan teröriste ne için savaştığını soruyorsun, sadece kızgın olduğunu söylüyor. Sorunu tam olarak ortaya koymazsak çözüm üretemeyiz. Uzun zamandan bu yana sosyal devlet olmayı başardık. Her kese ulaşan bir devletimiz var. Devlet insanlara hizmet için vardır. Önce vatan değil, önce insan. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” dedi.

  "KÜRTÇE KURSUNA GİDECEĞİM"

  Diyarbakır Emniyet Müdürü Recep Güven bir gazetecinin ‘Kamusal alanda Kürtçe hizmet getirilme konusunda yeni düzenlemeler var, bu konuda siz ne tür hazırlıklar yaptınız?’ sorusuna, “Ben arkadaşlara örnek olması açısından ilk adımı atıyorum ve Kürtçe kursuna gideceğim” dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir