Euro
10.3725
0.52%
Dolar
8.8739
0.64%
Altın
495.51
-0.14%
Borsa
1.384
-0.57%
Bitcoin
371.696
-2.62%
21ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 21 C

  Diyarbakır'da STK temsilcilerinin teröre hayır yürüyüşü

  Diyarbakır'da "Tek ses tek yürek" eyleminde bir araya gelen 21 ilden 600 STK temsilcisi, "PKK terörüne hayır" dedi.
  • İHA
  • 15.09.2015 - 15:33
  Diyarbakır'da STK temsilcilerinin teröre hayır yürüyüşü

  Diyarbakır da STK temsilcilerinin teröre hayır yürüyüşü #1

  Sur ilçesinde bulunan Şeyh Said Meydanı’nda düzenlenen basın açıklaması öncesi polis geniş güvenlik önlemi aldı. Dedektör köpek eşliğinde bomba araması yapan güvenlik güçleri, basın mensuplarının çantalarını aradıktan sonra, alana girilmesine izin verdi.

  YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMİ ALINDI

  Yoğun güvenlik önlemi altında düzenlenen basın açıklamasından önce bir konuşma yapan Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Genel Başkanı Ali Yalçın, dayanışma ve kardeşlik için burada olduklarını söyledi. Kardeşliği hedef alan, huzura pusu kuranlara inat alanda olduklarını belirten Yalçın, şunları söyledi:

  Diyarbakır da STK temsilcilerinin teröre hayır yürüyüşü #2

  "TERÖRE HAYIR DİYORUZ"

  "İnancımız bir, davamız bir, tarihimiz bir kıblemiz bir, hatıramız birdir. Bu birliği hedef alanlara inat buradayız, bu birliğin bozulmasına asla razı değiliz. Her türlü teröre hayır diyoruz. PKK terörüne de hayır diyoruz, IŞİD terörüne de hayır diyoruz, DHKP-C terörüne de hayır diyoruz. Vesayete, bürokratik oligarşiye, paramiliter yapılara, emperyalizme, ırkçılığa, etnisiteye hayır demek kardeşliğimizi, özgürlüğümüzü, huzurumuzu büyütmek için buradayız. Sivil toplum kuruluşları olarak Türkiye’nin birliğinin, dirliğinin hedef alınmasından rahatsızız. Buna şiddetle karşı çıkıyoruz. Birliğimiz bizim en büyük hazinemizdir diyoruz. Bölgedeki sivil toplum kuruluşları olarak buradan birlik, beraberlik mesajı vermek, teröre silah bırak çağrısı yapmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz"

  Diyarbakır da STK temsilcilerinin teröre hayır yürüyüşü #3

  Diyarbakır da STK temsilcilerinin teröre hayır yürüyüşü #4

  "SİLAH HAK ARAMA YÖNTEMİ OLAMAZ"

  Daha sonra basın açıklamasını okuyan Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Çakırcı, artık kardeşliği sağlam bir zemine oturtmak zorunda olduklarını söyledi. Çakırcı, şu ifadeleri kullandı:

  "Yüreklerimizi dağlayan elim hadiselerin yaşandığı şu zorlu günlerde hepimize düşen bir kez daha bir birimize sımsıkı kenetlenmektir. Silah hak arama yöntemi olamaz, var olan sorunları derinleştirmekten başka işe yaramaz. STK’lar olarak çağrımız barışın en temel şartı, silahların susmasıdır. Barışın taçlandırılması için örgüt derhal silah bırakmalı, normalleşmenin önü açılmalı, korku ve baskıya neden olan dayatmalardan vazgeçmelidir. Kalıcı barış PKK’nın hem şiddet dilini, hem şiddet aparatlarını hem de şiddet aracı olan silah bırakması ile mümkündür. Çözüm sürecine ve çözüm iradesine yönelik millet desteğine devlet sahip çıkmalıdır. Yaşanan acı, gözyaşı ıstırap, şiddet ve çatışmaları sona erdirmek için tek ses tek yürek olmalı, aramızda fitne tohumları ekmeye çalışanları deşifre edip ortak değerlerimizi zaafa uğratanlara karşı ortak mücadele vermeliyiz. Gün birlik ve beraberliğimizin harcı, kardeşliğimize sahip çıkma vaktidir."

  Diyarbakır da STK temsilcilerinin teröre hayır yürüyüşü #5

  Diyarbakır da STK temsilcilerinin teröre hayır yürüyüşü #6

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir