Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
361.100
-0.03%
25ºC
İstanbul
Bulutlu 25 C

  Diyarbakırlı dolmuş şoförlerinden Özgecan tepkisi

  Diyarbakır'da dolmuşlara öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın fotoğrafı asılarak araçların ayna ve kapı kollarına siyah kurdele bağlandı.
  • AA
  • 16.02.2015 - 14:38
  Diyarbakırlı dolmuş şoförlerinden Özgecan tepkisi

  Diyarbakır'da dolmuş şoförleri Özgecan'ın, üzerinde "Tecavüz insanlık suçudur, Özgecan'ın katline sessiz kalma" yazılı fotoğrafını astıkları araçlarına siyah kurdele bağladı.

  Diyarbakırlı dolmuş şoförlerinden Özgecan tepkisi #1

  Diyarbakır Barosu ve bazı sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle Dağkapı Meydanı'ndaki dolmuş durağında basın açıklaması yapan bir grup kadın, ellerinde dövizlerle Özgecan'ın öldürülmesini protesto etti.

  Diyarbakırlı dolmuş şoförlerinden Özgecan tepkisi #2

  STK'LARDAN AÇIKLAMA

  Grup adına açıklama yapan Diyarbakır Barosu Kadın Hakları Danışma ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Serap Erkuş, "Talihsizliğimiz odur ki, erki temsil eden kimi yetkili ve etkililer kadına dair zavallıca açıklamalar yaparak, zaten konforlu sayılmayan toplumsal varlığımızı daha da kötü bir noktaya doğru itmişlerdir. Bu garip söylemler artarak sürerken kadının konumunda olumlu yönde gelişmeler olacağını beklemek iyimserlikten ziyade saflık olur. Kadını erkeğe bağımlı hale getiren cinsiyetçi politikalar ve eril yasalar sonucu, kadın kıyımları hızla artmıştır. Buna bağlı olarak faillere yargılama sonucunda uygulanan indirimlere bakıldığında verilen cezaların ne kadar yetersiz kaldığı görülmektedir" diye konuştu.

  DOLMUŞ ŞOFÖRLERİNDEN DESTEK

  Açıklamanın ardından kadınlar, güzergahta sefer yapan dolmuş şoförlerine üzerinde "Tecavüz insanlık suçudur, Özgecan'ın katline sessiz kalma" yazılı Özgecan'ın fotoğrafı ile siyah kurdele dağıttı.

  Diyarbakırlı dolmuş şoförlerinden Özgecan tepkisi #3

  Şoförler, fotoğrafları araçlarının camlarına yapıştırarak, kurdeleleri ayna ve kapı kollarına bağladı. Öte yandan yoldan yoldan geçen diğer sürücülerin de korna çalarak protestoya destek verdiği görüldü.

  Diyarbakırlı dolmuş şoförlerinden Özgecan tepkisi #4


  Görüş Bildir