Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.472
2.11%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C
  Ecdat yadigarı emanetlere özel tören

  Ecdat yadigarı emanetlere özel tören

  Şah Fırat Operasyonu kapsamında yurda getirilen manevi değeri yüksek ecdat yadigarı emanetler, geçici olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığı 3. Hudut Alayı 7. Hudut Bölük Komutanlığında hazırlanan türbede muhafaza altına alındı.
  • 23.02.2015 - 10:49

  Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu'nun yerinin değiştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen Şah Fırat Operasyonu ile türbedeki ecdat yadigarı emanetler, geçici olarak yurda taşındı.

  Operasyonun ardından Süleyman Şah ve iki muhafızının sandukası ambulanslarla Şanlıurfa'nın Birecik ilçesindeki Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 3. Hudut Alayı 7. Hudut Bölük Komutanlığına getirildi. Buradaki bir binaya "Süleyman Şah Türbesi" yazısı asıldı.

  Ecdat yadigarı emanetlere özel tören #1

  Ecdat yadigarı emanetlere özel tören İZLE

  ASKERİ KONVOYLA GELDİ

  Askeri konvoyla getirilen ecdat yadigarları için hudut komutanlığında tören düzenlendi. Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Bu sırada, türbe olarak hazırlanan binanın girişindeki direğe Türk Bayrağı çekildi.

  Ambulanslarla getirilen üç sanduka, askerlerin omzunda taşınarak binanın önündeki katafalka alındı. Her sandukanın başında iki askerin nöbet tuttuğu törende, Süleyman Şah ve Süleyman Şah Türbesi'ne ilişkin bilgi verildi.

  Ecdat yadigarı emanetlere özel tören -GALERİ

  Ecdat yadigarı emanetlere özel tören #2

  SAYGI ATIŞI YAPILDI

  Askerlerin yaptığı üç el saygı atışıyla devam eden törende Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık dua etti. Duanın ardından sandukalar, askerlerin omzunda geçici ikametlerine alındı. Burada Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

  Daha sonra askerler tarafından Süleyman Şah Türbesi'nden getirilen toprak, özel muhafazasıyla sandukaların yanına kondu.

  Ecdat yadigarı emanetlere özel tören #3

  OSMANLI TUĞRASI ASILDI

  Binanın girişine Türk Bayrağı ve Süleyman Şah Türbesi yazısı ile Osmanlı tuğrası asıldı. Süleyman Şah Türbesi'nin tarihçesi ve Süleyman Şah'ın büstü de geçici türbenin girişindeki alana yerleştirildi. Törenin ardından iki asker, türbe girişinde saygı nöbeti tutmaya başladı.

  Ecdat yadigarı emanetlere özel tören #4

  SURİYE EŞMESİ'NDE İNŞAAT SÜRÜYOR

  Öte yandan sınırın diğer tarafındaki Suriye Eşmesi'nde yapılacak Süleyman Şah Türbesi'nın inşaatı da sürüyor. İstihkam birlikleri çalışmalarına devam ederken, zırhlı araçlarla bölgenin güvenliği sağlanıyor.

  Ecdat yadigarı emanetlere özel tören #5

  ŞAH FIRAT OPERASYONUYLA YURDA GELMİŞTİ

  Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından gerçekleştirilen operasyonla uluslararası antlaşmalarla Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'ndaki manevi değeri yüksek ecdat yadigarı emanetler, Suriye topraklarında bulunan Suriye Eşmesi Köyüne taşınmak üzere yurda getirilmişti. Şah Fırat Operasyonu adı verilen ve 39 tank, 57 zırhlı araç, 100 araç ile 572 personelle gerçekleştirilen operasyon kapsamında, hem ecdat yadigarları alınmış hem de Suriye Eşmesi'nde nakledilecek bölgenin güvenliği sağlanmıştı.

  Ecdat yadigarı emanetlere özel tören #6

  Ecdat yadigarı emanetlere özel tören #7

  Süleyman Şah Türbesi Operasyonu ham görüntüler Video


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir