Euro
9.0228
0.53%
Dolar
7.4103
0.58%
Altın
441.91
-0.28%
Borsa
1.542
-0.59%
Bitcoin
238.450
0.74%
13ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 13 C
  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın 2 yıl hapis istendi

  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın 2 yıl hapis istendi

  Edirne Belediye Başkanı CHP'li Recep Gürkan'ın, 15 Temmuz gecesi bir barda kadeh kaldırıp, şarkı söylediği görüntülerle ilgili yargılandığı davada Gürkan'ın 2 yıl hapsi istendi.
  • DHA
  • 13.01.2021 - 16:08
  • Güncelleme : 13.01.2021 - 16:12

  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan'ın, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi bir türkü barda şarkı söylerken çekilen ve elinde kadehle, "36 yıl önce haberimiz yoktu, şimdi var. İçelim" dediği duyulan görüntülerle ilgili 'suçu ve suçluyu övme' suçundan açılan davaya devam edildi.

  Edirne 8'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın bugünkü 4'üncü duruşmasına, tutuksuz sanık Recep Gürkan katılmadı. Gürkan'ın avukatı Harika Taybıllı'nın hazır bulunduğu duruşmada, eğlence mekanının sahibi Savaş Coşkun, tanık olarak dinlendi.

  ŞARKI SÖYLEMEYİ SEVDİĞİ İÇİN SAHNEYE ÇIKTIĞI İDDİASINDA BULUNULDU

  Savaş Coşkun, Gürkan'ın 15 Temmuz gecesi eğlence mekanına üniversite arkadaşlarından oluşan yaklaşık 15 kişilik grup ile geldiğini, şiir okumayı ve türkü söylemeyi sevdiği için sahneye davet ettiğini anlattı.

  RECEP GÜRKAN DURUŞMAYA KATILMADI

  Gürkan'ın Mustafa Kemal Atatürk'ü öven sözler söylediğini ifade eden Coşkun, "FETÖ darbe girişiminden ise mekana sonradan gelen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile dönemin milletvekili merhum Erdin Bircan'dan öğrendi. Arkadaşlarının bulunduğu masaya, söz konusu videodaki sözlerle selam vererek, sahneden indiğini belirtti. Darbeyi övmedi. Daha sonra mekandan ayrıldı." dedi.

  Başkan Gürkan'ın avukatı Harika Taybıllı da sosyal medya ve basına yansıyan video kayıtlarının kasıtlı olarak kesildiğini iddia ederek, videonun tamamının elde edilmesini talep etti.

  CHP'li Edirne Belediye Başkanı Gürkan'ın 15 Temmuz gecesi yaptığı konuşma- İZLE

  SAVCI CEZA İSTEDİ

  Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı, Başkan Gürkan'a 2 yıl hapis cezası verilmesini istedi.

  Mahkeme heyeti, 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi gecesi yaşanan olayın video kayıtlarının araştırılmasına karar vererek, duruşmayı 12 Mart gününe erteledi.

  RECEP GÜRKAN NE DEMİŞTİ?

  15 Temmuz darbe gecesi bir türkü barda arkadaşlarıyla eğlenen Recep Gürkan’ın, darbe girişimini duyduktan sonra darbecilerin şerefine kadeh kaldırdığı ve darbeyi destekleyici konuşma yaptığı ortaya çıkmıştı.

  Görüntülerde Gürkan'ın  “Biz bu geceyi 36 yıl önce yaşamıştık. 36 yıl sonra aynı geceyi bir kez daha yaşıyoruz. Ama o zaman haberimiz yoktu, şimdi haberimiz var” dediği duyulmuştu.

  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ın 2 yıl hapis istendi #1

  Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ın 2 yıl hapis istendi #2

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir