Petrol
85.66
-1.74%
Euro
18.1366
-0.11%
Dolar
18.5268
0.11%
Altın
992.27
0.44%
Borsa
318
0.00%
Bitcoin
367.754
0.76%
27ºC
İstanbul
Güneşli 27 C
  Efkan Ala Kobani olaylarının bilançosunu açıkladı

  Efkan Ala Kobani olaylarının bilançosunu açıkladı

  Resmi rakamlara göre 31 kişini yaşamını yitirdiği olaylarda yüzlerce bina ve araç yakıldı. İçişleri Bakanı Efkan Ala resmi rakamları açıkladı.
  • 10.10.2014 - 11:54

  Efkan Ala Kobani olaylarının bilançosunu açıkladı #1

  HDP, IŞİD'i protesto etmek ve Kobani'ye destek olmak için 'sokağa çıkma, alan tutma ve harekete geçme' çağrısında bulundu. Yurt genelinde sokaklar adeta savaş alanına döndü.

  Kobani olaylarının faturası çok ağır oldu. İçişleri Bakanı Efkan Ala resmi rakamlarla olayların bilançosunu açıkladı. Ala, son günlerde meydana gelen şiddet olaylarında, 31 kişinin hayatını kaybettiğini, 2 polisin şehit olduğunu, 221 vatandaşla 139 polisin yaralandığını söyledi.

  Efkan Ala Kobani olaylarının bilançosunu açıkladı İZLE

  İşte Efkan Ala'nın açıklamasından satır başları;

  "OLAYLARIN BİTİRİLMESİ İÇİN ÇAĞRI YAPMADILAR"

  "Türkiye Suriye'de meydana gelen iç savaşta 4 yıldır kapılarını açmış durumda.

  Kobani'de meydana gelen olaylardan sonra 150 bin kişiye Türkiye'ye giriş yaptı.

  Olaylardan sonra yapılan açıklamalara baktığımızda maalesef metinler, cümleler arasına gizlenmiş, küçük kurnazlıklarla yine bu şiddet eylemleri, sokak hareketleri, aslında tamamen bitirilmesi çağrısı yapılması gerekirken, o kurnazlıklarla desteklenir bir dil kullanılmıştır.

  MUHALEFETİN TUTUMU KABUL EDİLEMEZ

  Siyasetin konuşamayacağı herhangi bir konu var mıdır? Ana muhalefet partisi bu şiddeti yapanlarla, güvenlik güçlerini aynı kategoriye koymuştur. Bu kabul edilebilir bir durum değildir.

  KOBANİ OLAYLARININ BİLANÇOSU

  35 ilde olaylar meydana geldi, 31 kişi hayatını kaybetti.

  Olaylarda 212 okul binası, 67 emniyet binası, 25 kaymakamlık binası, 29 parti binası, çocuk yuvaları, Kızılay kan merkezleri, belediye binalarının aralarında olduğu 780 bina, bütün toplam olarak da bin 113 bina yakılmış veya tahrip edilmiştir. Şiddet eylemlerinde özel araçlar, belediye araçları, ambulanslar ve polis araçları yakılmış ve toplamda bin 177 araç kullanılamaz hale getirilmiştir.

  GÖZALTILAR

  Bu olaylar sırasında, 6-10 Ekim tarihleri arasında şiddet eylemlerine katılan, bu vandalizmi memleketimize yaşatan kişilerden bin 24 şahıs gözaltına alınmıştır. Bunlardan 58'i de tutuklanmıştır. Diğerlerinin soruşturmaları devam etmektedir.

  GÜVENLİK GÜÇLERİYLE VANDALLARI BİR TUTTULAR

  Şiddet eylemlerinin içerisinde bulunmayı bile mümkün görebilen bir zihniyet, maalesef güvenlik güçlerimizle, bu vandalizmi engellemeye çalışan, şiddeti engellemeye çalışan ki görevi budur, önleme görevini yerine getiren güvenlik birimlerimizle bu şiddeti ortaya koyanları bir tutan açıklamalar yapmışlardır. Bunu şiddetle kınıyorum.

  HUZUR VE GÜVEN İÇİN ÇALIŞALIM

  Bütün ailelere, vatandaşlarımıza bu işte inisiyatif alabilecek sivil toplum örgütlerine çağrım, şiddet dilinden, sokak hareketlerinden medet umma anlayışından derhal vazgeçilsin, hiç kimse şiddet yapmak üzere sokağa çıkmasın. Biz de güvenlik birimlerimizle milletin huzur ve güvenini temin etmek için daha kaliteli hizmet yapmak üzere çalışalım ve vatandaşlarımızın huzur ve güveni için elimizden geleni yapalım, yapacağız.

  EKSİKLERİ GİDERİR, YOLUMUZA TÜRKİYE OLARAK DEVAM EDERİZ

  Vatandaşlarımıza çağrım, emniyet içerisinde hissetsinler, rahat olsunlar. Bazı bölgelerde çok sıkıntı çeken vatandaşlarımız olduğunu biliyoruz. Bu şiddeti, bu vandalizmi, nefretle kınadıklarını biliyoruz ama biz gereğini yapıyoruz. Bize güvensinler, emniyet içerisinde bundan sonra bütün geleceklerini kurgulayacakları bir Türkiye inşa etmeye çalışıyoruz. Bu inşa etme sürecinde bazı beklenmedik olaylarla karşılaşabiliriz ama onlar bizi yıldırmamalı, yıldıramaz. Biz kendi yaptıklarımızı gözden geçirir, eksikleri giderir, yolumuza Türkiye olarak devam ederiz.

  OLUMSUZ TAVIR GÖSTERENLER BUNLARI AŞACAK

  Türkiye, bir kısım kuruluşlar, bazıları, bu işte olumsuz tavır gösterse de bunları aşacaktır. Ama olumlu tavır göstermeleri ve bu şiddet sarmalının derhal durdurulması konusunda kendi üzerlerine düşeni yapmaları, ilerleyen Türkiye'de, demokrasisini geliştirmek isteyen Türkiye'de kendileri için de son derece yararlı bir tutum olacaktır."


  Görüş Bildir