Euro
11.0702
2.98%
Dolar
9.5016
3.15%
Altın
544.93
3.25%
Borsa
1.455
1.58%
Bitcoin
602.522
-0.90%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  Erdoğan: 25 bin insan Akdeniz'de hayatını kaybetti

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin düzensiz göç yükünü tek başına omuzlamak zorunda bırakıldığını söyledi.
  • AA
  • 21.06.2020 - 20:40
  Erdoğan: 25 bin insan Akdeniz'de hayatını kaybetti

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası Göç Filmleri Festivali Kapanış ve Ödül Töreni'nde konuştu.

  ÇOĞU KADIN VE ÇOCUK 25 BİN İNSAN..

  Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "Geride bıraktığımız son 8 sene içinde çoğu kadın ve çocuk 25 bin insan Akdeniz’in azgın sularında hayatını kaybetti. Göçle ilgili ön yargılarımızı bir tarafa bırakarak, göçmenlerin gittikleri ülkelere, toplumlara katkılarını görmemiz gerektiğine inanıyorum. İmkanları bizden katbekat fazla ülkeler, mültecilere, sayıları onlarla ifade edilen kotalar koyarken; biz ırk, din, dil, etnik köken ayrımı yapmadan herkese kucak açtık. Kendi vatandaşlarımıza hangi imkanları sunuyorsak, ülkemize sığınan mazlum ve mağdurlara da aynı hassasiyetle davrandık." dedi.

  ÜLKEMİZ DÜZENSİZ GÖÇ YÜKÜNÜ TEK BAŞINA OMUZLAMAK ZORUNDA BIRAKILDI

  Türkiye’ye verilen sözler tutulmadığını belirten Erdoğan, "Ülkemiz düzensiz göç yükünü tek başına omuzlamak zorunda bırakıldı. Avrupa’ya gidebilen göçmenler ırkçı, ayrımcı ve düşmanlaştırıcı politikaların kurbanı oldu. Geçen yıl Türkiye-Yunanistan sınırında yaşanan insanlık dışı görüntüler, kimi batılı ülkelerin göçmenlere yönelik bakışını göstermesi açısından son derece ibretliktir." diye konuştu.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan, hüznüyle sevinciyle göç hikayelerinin etkili bir şekilde anlatılması noktasında sinemanın güçlü bir araç olduğunu söyledi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir