Erdoğan ve Papa'nın ortak basın toplantısı

papa

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Papa Franciscus Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, Papa Franciscus ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

''Bu ziyaret bizim için çok önemli. Papa hazretlerinin yaptığı kardeşlik vurgusu çok önemli. Batı'daki İslamafobi giderek artıyor. İnsanlar peşinen başka dine mensup kişilere başka gözle bakıyorlar.

MÜSLÜMAN DÜNYASINDA ŞİDDET OLAYLARINI KINIYORUM

Hristiyan ve İslam dünyasında karşılıklı ön yargılar büyüyor. İslamofobi hızlı ve ciddi şekilde tırmanıyor. Bunun müslümanları derinden yaraladığını görüyorum.  Müslüman dünyasında da şiddet olaylarını esefle karşılıyorum.

Erdoğan ve Papa Franciscus ortak basın toplantısı İZLE

DEAŞ'I HERKES KONUŞUYOR AMA...

Kendisini dışlanmış hisseden kişiler terör örgütlerinin ağına düşüyorlar. Kendisine sürekli çifte standart uygulanan yığınlar DEAŞ, El-Kaide ve Boko Haram gibi örgütlerin hedefi haline geliyor.

DEAŞ şu anda dünyada herkes tarafından konuşuluyor. Suriye'de 300 bin kişiyi öldüren 7 milyon insanı sürgüne gönderen kişiye kimse ses çıkarmıyor. Buradaki devlet terörü kimsenin dikkatini çıkmıyor. Gazze'deki devlet terörü görülmüyor. Mescid-i Aksa'ya yapılan saldırılar görmezden geliniyor. PKK terörü devletlerden gerekli tepkiyi almıyor.

BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ

İşte bu çifte standartlı tutum tahribatlara yol açıyor. Bugün burada vermemiz gereken cevap birlikte tedbirler üretmeyi gerektirir. Dünyamızı tehdit eden ırkçılığa karşı birlikte hareket etmeliyiz. BM çatısı altında İspanya ile beraber yaptığımız medeniyetler ittifakı çok önem arz ediyor.

Erdoğan: Papa ile bakışımız aynı İZLE

TÜRKİYE'NİN TAVSİYELERİ DİKKATE ALINMALI

Topraklarımızda 1000 yılı aşkın süredir birçok ırk, din, dil bir arada yaşamıştır. Birlikte yaşama kültürünü küresel ölçekte yaşatmak adına Türkiye'nin tavsiyelerinin dikkate alınması gerektiğine inanıyorum.

12 yıl önce az gelişmiş ülkelere 45 milyon dolar yardım yapan ülkeden 4.5 milyar dolar yardım eden bir ülke haline gelmiştir.

Papa Francesco'nun konuşmasından satır başları;

Tarihi açıdan zengin iki kıta arasında köprü vazifesi gören ülkenizi ziyaret etmekten mutluyum. Herkesin yararına olan barış çalışmasını yapmalıyız. Sağlam bir barış inşa etme çabasını sabırla ileriye götürmemiz gerekmelidir. Din ve ifade özgürlüğü herkese garanti edilmelidir. Barış ancak böyle yeşerebilir. Ortadoğu uzun süredir kardeş katline sahne oluyor.

Dinler arası diyalog bu konuda önemlidir. Kökten dinciliğe karşı gelinmelidir. Amacı için dini aracı olarak kullananlara karşı ortak hareket etmeliyiz. Özellikle Suriye ve Irak'ta çatışmalara tanık olduk, terör eylemleri devam ediyor.

''TANRI TÜRKİYE'Yİ KORUSUN VE KUTSASIN''

Karşılıklı güvene dayalı ortak dayanışma gereklidir. Modern dünyamızda dahi eksik kalmayan fakirlik ve uç eğilimlerle mücadele gibi savaşlarda dayanışma gereklidir. Türkiye'nin yaptığı seçimler ve verdiği örnekler özel bir değere sahiptir. Her şeye kadir tanrı Türkiye'yi korusun ve kutsasın.