Euro
10.2709
0.01%
Dolar
8.4554
-0.55%
Altın
501.15
0.37%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
407.683
-2.08%
21ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 21 C
  Cumhurbaşkanı Erdoğan Yıldırım Beyazıt'ta İZLE

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Yıldırım Beyazıt'ta İZLE

  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında Sultanahmet'te polis kulübesine yapılan bombalı saldırıya değindi.
  • 07.01.2015 - 12:03

  Cumhurbaşkanı Erdoğan Yıldırım Beyazıt ta İZLE #1

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Esenboğa Kampüsü ve Sağlık Temel Bilimleri Binası açılış töreninde konuşma yaptı.

  "BU EYLEMİ YAPTIN DA NE OLDU"

  Konuşmasında dün Sultanahmet'te polis kulübesine yapılan ve 1 polisin şehit olduğu bombalı saldırıya değinen Erdoğan, "Elinde taşla üniversitelere giden bir genç istemiyoruz. İşte dün Sultanahmet'te bir canlı bomba kadın gitti intihar saldırısı yaptı. Şehit polis Kenan kardeşime Allah'tan rahmet yaralı polisimize de acil şifalar diliyorum. O kadın için hiçbir şey demiyorum. Acaba bu eylemi yaptın da ne oldu. Nasıl yetiştirildin? Nasıl bu hale getirildi? Bu saldırılarla ideolojilerinizin egemen olacağınızı mı sanıyorsunuz? Bunu yapmakla ne elde edeceksin? Oradaki Kenan kardeşimizin ne suçu, günahı vardı? Türkiye'nin en önemli turizm noktasındaki destinasyonlardan bir tanesi olan o Sultanahmet meydanında böyle bir şeyi yaparak insanların, turistlerin buraya gelmesini engellemek için mi bunu yaptı? Buralar güvenli bölge değil, bunu ispatlamak için mi bunu yaptı?" dedi.

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan bombalı saldırıya ilk tepki İZLE

  Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

  Kampüs yerine 'külliye' desek daha güzel olur. Esenboğa Kampüsü yerine Esenboğa Külliyesi daha isabetli olur. Bu güzel külliyede gelecek nesillerimizin daha iyi yetişeceğini umuyorum. 1 milyon metrekare kapalı alana sahip olacak böyle bir külliye geleceğin güçlü nesillerini yetiştirecektir. 2011'de kurulmasına rağmen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi emin adımlarla büyüyerek yoluna devam ediyor.

  BİLİMİN ÜNİVERSİTENİN GERİSİNDE KALDIĞINI GÖRÜYORUZ

  Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin yeni Türkiye'nin sembol kurumlarından olacağına inanıyorum. Bilimin de üniversitelerin de milletin gerisinde kaldığını görüyoruz. Yeni Türkiye'nin üniversitelerinde ne 27 Mayıs ne 28 Şubat'ta yaşananlara bir daha şahit olmayacağız. Bilimin de üniversitelerin de milletin gerisinde kaldığını görüyoruz.

  TÜRKİYE'DE BÜYÜK DEĞİŞİM YAŞANIYOR

  Çubuk külliyesi diğer üniversitelerimiz için de örnek teşkil edecektir. Ellerinde darbe dövizleriyle yürüyüşler yapan akademisyenleri gördük. Kılık kıyafeti nedeniyle kampüslerden, külliyelerden çıkarılan öğrencilerimizi gördük. Türkiye'de her alanda olduğu gibi eğitimde de büyük değişim dönüşüm yaşanıyor.

  HIRSIZLAR BİZİ MAL SAHİBİ YAPTI

  Benim çocuklarım katsayı farkı nedeniyle yurtdışında okumak zorunda kaldılar. Ama ne oldu? Hırsızlar bizi mal sahibi yaptı. Dünyada ilk 500 üniversite arasında neden 50 Türk üniversitesi olmasın.

  BİLİMİ EN ÜST SEVİYEDE TUTACAĞIZ

  Ama biz bunu halledeceğiz. Lamı cimi yok. Bunu başaracağız. Çünkü sizlere güveniyoruz. Bilimi en süt seviyede yapmak için elimizden geleni yapacağız. Üniversitelerimizin başarılarıyla gurur duymak istiyoruz.

  PARALEL YAPIYA KARŞI MÜCADELEMİ SÜRDÜRECEĞİM

  Paralel yapının etkinliğini üniversitelerde de sona erdirme kararındayız. Bu can bu tende oldukça bu yapıya karşı mücadelemi sürdüreceğim. Bugün ülkemizde verilen sağlık hizmetlerinin ve yaygınlığının kalitesini Avrupa’da ve Amerika’da görmek zor. Şehir hastaneleri ile birlikte sağlık alanında daha iyi hale geleceğiz.
  Sadece demokrasimizi geliştirmedik milletimizin yüzlerce yıllık hayallerini beklentilerini de gerçekleştirdik.

  ONBİNLERCE İNSAN ÖLDÜRÜLÜYOR

  BM Genel Kurulu’nda dünya beşten büyüktür konusuna ağırlık verdim. Çünkü BM Güvenlik Konseyinin beş tane daimi üyesinin bir tanesinin dudaklarının arasına siz dünyayı mahkum edemezsiniz. Öyle olursa işte Suriye’de 350 bin insanın ölümüne seyirci kalırsınız. Libya’da Irak’ta olanları biliyorsunuz. Onbinlerce insan öldürülüyor. Ses var mı? Müdahale var mı?

  KARADAN KARIŞMAM

  Ne deniyor havadan bombalarım. Karadan karışmam. Bizimle yapacaksan bizim dediklerimize de önem vereceksin.‘Hayır’ diyorlar dert başka. Kobani’de yaşananlar çok açık net ortada.

  TÜRKİYE OLARAK SICAK BAKAMAYIZ

  Biz dedik ki sadece havadan bombalama işle işi çözemezsiniz.
  Siz girmeyecekseniz o zaman gelin Özgür Suriye Ordusu’nu destekleyin dedik.
  Nitekim Rasmussen geçen gün karadan da bu işin olması gerekir dedi.
  Biz de dedik ki ‘siz karadan giremeyeceksiniz gelin ÖSO’yu destekleyin.’ ÖSO’yu desteklemediler. Kimi desteklediler. Evet. DEAŞ’la Kobani’de savaşan bazı grupları desteklediler. PYD’de de bir terör örgütüdür. Maalesef PKK ile PYD birbirinin aynıdır. Dertleri kuzey Suriye’de bir devlet oluşturmaktır. Biz buna Türkiye olarak sıcak bakamayız.

  HOLLANDE KOBANİ'Yİ SORDU

  Fransa’da Sayın Hollande ile görüştük. O da Kobani’yi sordu. Dedim ki Kobani’yi sormayın. Halep’i sorun. Halep’te 1 milyon 200 bin insan var. Kobani’de insan kalmadı. Halep’te ekonomi, kültür, tarih var. Gelin buna müdahale edelim dedik. Orayı bir kenara koydular. Yattılar kalktılar Kobani dediler. 3 günde biter dediler. Uçakla yardım malzemesi gönderdiler. Bir kısmı DEAŞ’ın eline geçti.

  BM GÜVENLİK KONSEYİ BENİM ADIMA KONUŞAMAZ

  Dünya beşten büyüktür. Peki ne olarak. Bu sayı 15 mi olur. 20 mi olur? Dönerli mi olur. Bu yapılsın. Ben orada temsil edilmiyorum. Benim temsil edilmediğim bir BM Güvenlik Konseyi benim adıma konuşamaz. Onun için dünya beşten büyüktür tezini dünyaya yayacağız. Şu anda STK’lar oluşuyor onlar da çalışmaya başlayacak. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Çubuk Külliyesi’nin hayırlı olmasını diliyorum."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir